مجله اینترنتی واوک

جایزه جلال برگزیدگان خود را شناخت

جایزه جلال برگزیدگان خود را شناخت

کتاب‌دوستان عزیز، هفته‌ای پر خبر در دنیای کتاب را پشت‌سر گذاشتیم. اگر فرصت نکردید اخبار را پیگیری کنید،‌ این چند خط را بخوانید:

 

ماه‌پیشونی ایرانی نامزد جایزه «پن» شد

رمان «ماه‌پیشونی» نوشته شهریار مندنی‌پور با ترجمه سارا خلیلی در بخش آثار ترجمه جوایز ادبی «پن» آمریکا یکی از ۱۰ نامزد جایزه سه‌هزار دلاری شد.

فهرست نامزدهای اولیه این جایزه در شاخه‌های گوناگون شامل ادبیات داستانی، غیرداستانی، شعر، زندگی‌نامه، مقاله، ترجمه و … اعلام شده است.

مجموعه جوایز «پن» با سابقه‌ای بیش از نیم قرن، برجسته‌ترین آثار ادبی آمریکا را در حوزه‌های مختلف موردتقدیر قرار می‌دهد.

 

جایزه جلال برگزیدگان خود را شناخت

برگزیدگان یازدهمین دوره جایزه ادبی «جلال آل احمد» در بخش‌های مختلف معرفی شدند.

در بخش نقد ادبی کتاب «بلاغت ساختارهای نحوی در تاریخ بیهقی» نوشته لیلا سیدقاسم از نشر «هرمس» و در بخش مجموعه داستان کتاب «زخم شیر» نوشته صمد طاهری از نشر نیماژ شایسته تقدیر شدند.

در بخش مستندنگاری دو کتاب «الف لام خمینی» نوشته هدایت‌الله بهبودی نشر موسسه مطالعات و پژوهش سیاسی و «رکاب‌زنان در پی شمس» نوشته حسن کرمی از نشر آگاه به طور مشترک به عنوان برگزیده معرفی شدند.

و در بخش رمان و داستان بلند کتاب «رهش» نوشته رضا امیرخانی از نشر افق، جایزه جلال را به خود اختصاص داد.

 

​انتشار کتابی درباره شاهنامه در امریکا

کتابی تحت عنوان «شاهنامه: حماسه ایرانی به مثابه ادبیات جهان» نوشته حمید دباشی، روزنامه‌نگار، جامعه‌شناس و استاد ایرانی ادبیات تطبیقی و مطالعات ایرانی دانشگاه کلمبیا قرار است در ژانویه سال ۲۰۱۹ میلادی از سوی انتشارات دانشگاه کلمبیا راهی بازار نشر شود.

حمید دباشی در این کتاب چکیده سال‌ها مطالعه و تدریس حماسه ایرانی را برای نسل جدید خوانندگان به ارمغان آورده و شاهنامه را برای بار دیگر در مرکز توجه‌ جهانی قرار داده و اهمیت آن را آشکار کرده است.

 

کاشان؛ میزبان کودکان و نوجوانان کتاب‌خوان

نخستین جشنواره بین‌المللی کتاب کودک و نوجوان در کاشان؛ پایتخت کتاب ایران با موضوع محوری آب از امروز آغاز شده و تا عصر یکشنبه ادامه دارد. این جشنواره از برنامه‌های چهارمین پایتخت کتاب ایران است که با حمایت معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اقامت‌گاه‌های بوم‌گردی و هتل‌های کاشان برگزار می‌شود و هم‌زمان با برگزاری نمایشگاه، شماری از تصویرگران جهانی نیز در این جشنواره حضور خواهند داشت.

 

برای استفاده از جشنواره «دانشجوینده باشیم» فرصت کوتاهی باقی است!

فروشگاه اینترنتی واوک مانند ۲ سال گذشته، از روز دانشجو تا روز پژوهش، جشنواره‌ای را با عنوان «#دانشجوینده_باشیم» اجرا می‌کند. جشنواره‌ای برای همه کسانی که خود را دانشجوینده می‌دانند؛ همراه با شرایط ویژه برای خرید کتاب‌های خوب… اگر هنوز فرصت استفاده از این جشنواره را پیدا نکرده‌اید تا روز یکشنبه فرصت دارید تا با ثبت سفارش، همه کتاب‌های ارائه شده در فروشگاه اینترنتی را با ۱۰ تا ۵۰ درصد تخفیف خریداری کنید. همچنین در فروشگاه اینترنتی واوک هر ویرگول را در حالت عادی، با ارزش ۱۰ تومان می‌توانید به تخفیف تبدیل کنید. اما در ایام جشنواره #دانشجوینده_باشیم هر ویرگول را با نرخ ۱۳ تومان می‌توانید در سبد خریدتان به تخفیف تبدیل کنید!

 

مثل خون در رگ‌های من

«چیزی در ذهن و زبان او وجود دارد که مختص خودش است. از نظر هنر نوشتن و نوع نگاهش به ادبیات، آدمی چند وجهی است. او انسانی است که در هر جایگاهی که ایستاده با زبان خودش حرف زده و این مقوله‌ای است که کمتر شاعر این زمانه توانسته انجام دهد؛ چراکه کار سختی است که یک نفر در لایه‌های مختلف ادبی بنشیند و از مقوله‌های مختلف صحبت کند.» این‌ها ویژگی‌های قلم احمد شاملو است که محمود معتقدی، شاعر و منتقد ادبی پیشکسوت به مناسب ۲۱ آذرماه زادروز احمد شاملو گفته است.

از شاملو آثار و اشعاری برجای مانده که کتاب مثل خون در رگ‌های من (نامه‌های احمد شاملو به آیدا) از جمله آن‌ها است و با استقبال زیادی از سوی علاقمندان مواجه شده است. این کتاب که از طریق فروشگاه اینترنتی واوک نیز به علاقمندان عرضه می‌شود، شامل بیست نامه‌ احمد شاملو به همسرش آیدا سرکیسیان است که در سال‌های ۴۰ و ۵۰ خطاب به او نوشته است. آیدا سرکیسیان همسر احمد شاملو بعد از پانزده سال که از مرگ این شاعر جریان‌ساز می‌گذرد، اجازه‌ انتشار این نامه‌ها را داده است. این مجموعه ۱۷۲ صفحه است و از سوی نشر چشمه منتشر شده است.