مجله اینترنتی واوک

در شب یلدای ۱۳۹۷؛ سومین چراغ روشن شد!

جایزه چراغ به سومین سال خود رسید و برندگان این دوره با قرائت بیانیه هیئت‌داوران همزمان با بلندترین شب سال معرفی شدند. این برگزیدگان در بخش‌های «یک عمر تلاش برای ترویج علم»، «دانشگر مروج علم» و «مروج علم سال» معرفی شدند.

جایزه یک عمر تلاش برای ترویج علم به پیشکسوت نجوم آماتوری «احمد دالکی» رسید. وی در طی سال‌های گذشته با تأسیس مراکزی چون رصدخانه آموزشی زعفرانیه، مرکز ستاره‌شناسی تهران و آسمان نمای سازمان جغرافیای ارتش و اجرای برنامه‌های متعددی برای رادیو و تلویزیون از جمله برنامه آسمان شب و سیری در سپهر نقش به‌سزایی در ترویج نجوم آماتوری در کشور داشته است.

در بخش دانشگر مروج علم سال، جایزه چراغ به گروه اسطرلاب رسید. گروه اسطرلاب که توسط «آزاده کیوانی» و «آیرین شیوایی» بنیان‌گذاری شده در طول سال‌های گذشته با کمک گروهی از دانش‌آموختگان داخل و خارج کشور به تولید محتوای تخصصی نجوم به زبان ساده برای علاقه‌مندان مشغول بوده است.

جایزه مروج علم سال چراغ نیز به «کاظم کوکرم» رسید. روزنامه‌نگار و مروج علمی که این روزها در کنار همکاری با رسانه‌های متعدد به‌عنوان دبیر علمی روزنامه جام مشغول به کار است. او از گروه منجمان آماتوری است که سال‌های زیادی را به یادگیری این دانش و سپس آموزش آن پرداخته است.

قرار است جوایز سومین دوره جایزه چراغ در هفتمین روز از زمستان به برگزیدگان اهدا شود.

فایل ویدیویی بیانیه هیئت داوران را اینجا ببینید: