مجله اینترنتی واوک

مزایای کتاب خواندن

اکثر ما با کتاب یار مهربان آشنایی داریم اما بیشتر افراد در رسانه های مختلف و در دنیای اینترنت که به آسانی در دسترس افراد قرار گرفته لذت خواندن صفحات کتاب‌های خوب را فراموش کرده‌اند.

با این وجود که سرانه مطالعه کتاب در کشور ما پایین است و به‌دلیل اینکه شبکه‌های مجازی روز به روز در حال گسترش و پیشرفت هستند این سرانه هر روز کمتر می‌شود.

سرانه مطالعه و خواندن در کشور ما ایران ۱۵ دقیقه در روز است و تفاوتی بین فرد کم سواد و استاد دانشگاه وجود ندارد.

مطالعه کتاب حتی بالاتر از تکلیف درسی و سرگرمی ساده است.

همواره مطالعه بیشتر افراد به خواندن آخرین پست‌های توئیتر و فیس‌بوک محدود شده، بیشتر ما دفعه آخری را که کتاب خواندیم به خاطر نمی‌آوریم. خواندن روزانه کتاب فواید زیادی دارد که افراد با مطالعه نکردن از فواید بی‌نظیر آن بی‌بهره می‌مانند.

یکی از تحقیقاتی که به تازگی در مورد مطالعه انجام شده است نشان می‌دهد که توانایی ذهن‌خوانی در افراد به وسیله مطالعه آثار ادبی افزایش می‌یابد. نتیجه این تحقیق در مجله  science  منتشر شده که مشخص می‌کند مطالعه آثار ادبی مهارتی را در افراد پرورش می‌دهد که به‌عنوان (تئوری ذهن ) نام‌گذاری می‌شود.

این مهارت به‌عنوان توانایی خواندن احساسات و افکار دیگران معنی می‌شود.

طبق بررسی‌هایی که در مجله ی آنلاین نورولوژی منتشر کرده‌اند، مطالعه کتاب موجب می‌شود که مغز افراد در سن پیری توانایی خودش را حفظ نماید. این تحقیق را روی ۲۹۴ نفر از افرادی انجام داده بودند که همه‌ی آن‌ها در میانگین سنی ۸۹ سال فوت شدند.  نتیجه این تحقیق مشخص کرد که مسیر کاهش قدرت حافظه‌ی افرادی که در طول عمر خودشان فعالیت تحریک‌کننده ذهن را به‌صورت مرتب انجام داده‌اند مانند کتاب خواندن، خیلی کمتر از افرادی است که این فعالیت را در برنامه‌ی روزانه‌ی خود نداشته‌اند.

چنانچه این تحقیق مشخص کرد که افرادی که در زندگی خود فعالیت‌های ذهنی داشته‌اند ۳۲ درصد کمتر از افراد با مشکل‌های ذهنی در طول دوران پیری مواجه شدند.

روند کاهش توانایی حافظه و مغز در افرادی‌که فعالیت ذهنی نداشته ۴۸ درصد بیشتر است.

یکی از محققین این تحقیق به نام رابرت ویلسون از مرکز پزشکی دانشگاه راش شیکاگو بیان کرده است که:

تحقیق ما مشخص کرده که استفاده از مغز به‌وسیله فعالیت ذهنی در کل زندگی از دوران کودکی تا پیری برای سلامت مغز در پیری ضروری می‌باشد.

آیا می‌دانید؟؟

کودکان ۶ ماهه‌ای که والدین آن‌ها در طول هفته چند بار برای کودک کتاب می‌خوانند در قیاس با کودکانی که از این تجربه محروم هستند در ۴ سالگی مهارت نوشتن و خواندن بهتری را دارند! در آزمون‌های هوش و ذهنی نمره بیشتری می‌گیرند و در سال‌های بعدی شغل مناسب‌تری پیدا خواهند کرد!!

چرا کتاب کاغذی بهتر است؟

۱) در کتاب کاغذی فرد امکان لمس کتاب را دارد و موجب تمرکز بیشتر خواننده در کتاب می‌شود و مطالب بهتر در ذهن فرد باقی می‌ماند.

۲) کتاب چاپی تاثیر منفی بر روی چشم انسان ندارد.

۳) قیمت کتاب چاپی به صرفه‌تر است.

فواید و مزایای کتاب

فواید و مزایای کتاب‌خوانی بیشتر از چیزی تصورش را می‌کنید است. در ادامه مطلب همراه ما باشید تا اطلاعاتی درباره‌ی فواید کتاب و کتاب‌خوانی بیاموزید:

مطالعه کتاب هزاران مزایا دارد که ما در این مقاله به مهم‌ترین آن‌ها اشاره کرده‌ایم تا شما با آن‌ها آشنا شوید.

۱) مهارت نوشتن را بهبود می‌یابد.

۲) مهارت ارتباطی را بهبود می‌دهد.

۳) باعث ایجاد انگیزه می‌شود.

۴) مطالعه کتاب سلامت انسان را بهبود می‌بخشد.

۵) باعث ایجاد اعتماد به نفس بالا می‌شود.

۶) موجب کاهش استرس و افزایش آرامش می‌شود.

۷) مهارت تفکر انتقادی را بهبود می‌بخشد.

۸) حافظه انسان را بهبود می‌بخشد.

۹) باعث تحریک ذهنی و جلوگیری از آلزایمر می‌شود.

۱۰) موجب خواب راحت می‌شود.

۱۱) مغز انسان را توسعه می‌دهد.

۱۲) دایره‌ی لغات افراد گسترش می‌یابد.

در پایان:

افراد هر سلیقه‌ای که داشته باشند کتابی هست که توجه فرد را به خود جلب کند با توجه به سلایق خود در هر زمینه‌ای که علاقه دارید یک کتاب را انتخاب کنید و خواندن آن را شروع کنید.

مطالعه کتاب ذهن فرد را خلاق می‌کند و فرد خلاق هم فرصت‌های جدیدی می‌آفریند.

در این دنیای ارتباطات فهمیدن اینکه افراد دیگری از مزایای کتاب‌خوانی آگاه شوند بسیار دلچسب است.

نظر شما در این مورد چیست؟ مطالعه کتاب چه مزایای دیگری دارد؟ نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

برای خرید کتاب می‌توانید به وب‌سایت تلکتاب به آدرس اینترنتی telketab.com مراجعه نمایید و کتاب را به صورت اینترنتی خریداری نمایید.

منبع: تسنیم