مجله اینترنتی واوک

رنگ سال ۱۴۰۱ چه رنگی است؟

طراحان دکوراسیون و مدلینگ در جهان برای ایجاد هماهنگی میان طراحی‌های سالانه خود، هر ساله از رنگ مشخصی پیروی می‌کنند . رنگ سال ۲۰۲۲ هم مطابق سنت هر سال توسط شرکت پنتون (pantone) معرفی شد. شرکت پنتون از سال ۱۹۹۹ میلادی وظیفه انتخاب رنگ سال جدید را برعهده دارد و در این انتخاب از نظرات کارشناسان و صاحب نظران متخصص در عرصه مدلینگ و دکوراسیون استفاده می‌کنند.

رنگ سال 1401 چیست؟

با گسترش ارتباطات اجتماعی و فضای مجازی، دسترسی مردم ایران هم به اخبار مدلینگ در جهان بیش از گذشته شده است. در نتیجه در ایران هم رنگ‌های سال شمسی طبق الگوی میلادی خود انتخاب می‌شود. رنگ سال ۱۴۰۱ شمسی و ۲۰۲۲ میلادی، «Very pery» نام دارد که آبی متمایل به بنفش است. در دیدگاه اول، وری پری شبیه رنگ بنفش دیده می‌شود اما در حقیقت چنین نیست. Very pery به طور اختصاصی توسط شرکت پنتون ساخته شده و جذابیت ظاهری فوق‌العاده‌ای هم دارد.

اگر خاطرتان باشد، خانم‌های ایرانی برای ساخت تیپ سال ۱۴۰۰ خود، رنگ‌های خاکستری و زرد را در اولویت قرار می‌دادند زیرا این رنگ‌ها به‌عنوان رنگ همان سال معرفی شده بود. با فرا رسیدن سال ۱۴۰۱، طبیعتاً عمده طراحی‌های لباس‌های زنانه براساس رنگ وری پری انجام خواهد شد.

 

اهمیت انتخاب رنگ سال جدید

به نظر شما انتخاب یک یا دو رنگ خاص برای هر سال، چه اهمیت و لزومی دارد؟ معیارهای این انتخاب چیست؟

در پاسخ به سوال اول، باید این موضوع را بدانید که تعیین رنگ برای هر سال، تأثیر فوق‌العاده‌ای بر افزایش فروش کمپانی‌های تولیدکننده پوشاک دارد. بسیاری از مردم در بازه زمانی ماه‌های نوامبر و دسامبر منتظر اعلام رنگ سال جدید هستند تا لباس‌ها و حتی برخی از اکسسوری‌های خود را با آن ست کنند.

شرکت‌های تولیدکننده پوشاک و اکسسوری نیز با آگاهی نسبت به میل و اشتیاق مردم نسبت به مدهای سالانه، محصولات خود را طبق این الگو تولید می‌کنند و سودهای کلانی را نیز به‌دست می‌آورند. جالب است بدانید این موضوع تأثیر فوق‌العاده‌ای نیز بر افزایش ارزش سهام این شرکت‌ها دارد.

شرکت پنتون معیارهای مختلفی را در انتخاب رنگ در هر سال مورد بررسی قرار می‌دهد که شاید یکی از مهم‌ترین آن‌‌ها، انتقال حس شادی و طراوت به فرد و اطرافیان است. شاید در دیدگاه اول، آبی جزو رنگ‌های شاد محسوب نشود اما داستان وری پری نسبت به سایر طیف های آبی فرق دارد. وجود درصد اندکی از رنگ قرمز در Very pery تأثیر فوق‌العاده‌ای برای افزایش حرارت و جذابیت آن گذاشته شده است.

 

ست‌های رنگ سال ۱۴۰۱

ست های رنگ سال 1401

در روزهای آغازین سال فعلی، مدل مانتو ۱۴۰۰ عمدتاً در طرح های زرد و خاکستری بود و بیشتر خانم‌ها نیز این دو مدل را برای خود انتخاب می‌کنند. با توجه انتخاب آبی مایل به بنفش به‌عنوان رنگ سال ۱۴۰۱، بیشتر خانم‌های ایرانی با فرا رسیدن بهار و سال جدید، پوشاک مورد نظر خود را از براساس وری پری انتخاب خواهند کرد.

وری پری با نام‌های دیگری مثل آبی اسطوخودوسی یا آبی پریوینکل نیز شناخته می‌شود که حالت شاد و پاستلی دارد و به همین دلیل موجب القای حس طراوت و تازگی می‌شود. یکی از ویژگی‌های مهم وری پری، قابلیت ست شدن آن با طیف زیادی از رنگ‌های دیگر است. به عنوان مثال، زرد همواره یکی از مکمل‌های قدرتمند آبی محسوب می‌شود که ترکیب آن با آبی اسطوخودوسی نیز جذابیت‌های خاص خود را دارد.

برخی از رنگ‌های قابل ست شدن با آبی پریوینکل بدین شرح هستند:

طیف‌های بنفش

طیف های بنفش

وری پری حالتی بین آبی و بنفش دارد و به همین دلیل با طیف‌های مختلف بنفش ست می‌شود. بنفش از ترکیب قرمز و آبی به‌دست می‌آید و نماد هماهنگی میان عقل و احساس است. برخی از مهم‌ترین طیف‌های بنفش عبارتند از: بادمجانی روشن، سرخابی، بنفش کدر، ارکیده، ارکیده سیر، مخملی، نیلی ملایم و نیلی سیر. هرکدام از طیف‌ها می‌توانند ترکیب جذابی با رنگ سال ۱۴۰۱ بسازند که با توجه به سلیقه خود می‌توانید آن‌ها را انتخاب کنید.

طیف‌های متضاد

ترکیب بنفش با نارنجی در دکوراسیون

متضاد آبی، رنگ نارنجی است و ترکیب این دو با یکدیگر از لحاظ بصری، جلوه بسیار جذابی دارد. خانم‌ها معمولاً از طیف‌های متضاد در دکوراسیون خانه به ویژه آشپزخانه بهره می‌گیرند تا محیط خانه را زیباتر و دلنشین‌تر کنند.

 

طیف‌های خنثی

طیف‌های خنثی مثل سفید و سیاه بهترین مکمل برای رنگ  اصلی هستند. معمولاً وقتی رنگ اصلی بیشتر از حالت رایج استفاده شود، جلوه چندان مناسبی را خلق نمی کند. اما قرار گرفتن یک طیف خنثی در کنار رنگ اصلی، موجب کاهش شدت بیش از حد آن می شود و از طرفی جلوه و زیبایی قابل توجهی را نیز به وجود می‌آورد.

سفید معمولاً نماد پاکی و خلوص است و قرارگیری آن در کنار آبی اسطوخودوسی، ترکیب جذاب و دلنشینی را خلق می‌کند. سفید برای لباس‌های مجلسی نیز جذابیت فوق‌العاده‌ای دارد که در مقاله مدل لباس مجلسی جدید  ۱۴۰۰، به برخی از موارد آن اشاره شده است.

سیاه در هر کشور نماد خاصی دارد اما به‌طور کلی می‌توان آن را با اکثر طیف‌ها از جمله رنگ سال ۱۴۰۱ ست کرد.

منبع: https://dayanshop.com/blog/color-of-the-year