مجله اینترنتی واوک

اولین قطعه موسیقی ساخته شده توسط هوش مصنوعی را گوش کنید!

 

گوگل از یک ملودی ۹۰ ثانیه‌ای نواخته شده با پیانو رونمایی کرد که اولین قطعه هنری ساخته هوش مصنوعی این شرکت در قالب پروژه Magenta است. هرچند در ابتدا این آهنگ چندان چیز پیچیده‌ای به نظر نمی‌رسد و به خصوص ملودی آن ساده تصور می‌شود، اما نکته اساسی این است که در ساخت و ترکیب این ملودی و آهنگ به هیچ وجه دست و عقل انسانی دخیل نبوده است.

ارزش این اثر هنری زمانی مشخص می‌شود که بدانیم، حتی برای پیشرفته‌ترین نمونه‌های هوش مصنوعی بسیار دشوار است که حتی از روی قطعه‌ها و آثار هنری فعلی کپی‌برداری کنند، چه برسد به آن که خود از ابتدا یک قطعه هنری یا موسیقی را خلق کنند!

مطالعه  از قفل‌ساز دیجیتال تا مدیر رسانه‌ای پس از مرگ!

پروژه Magenta که در فستیوال چهار روزه موسیقی و تکنولوژی در کارولینا معرفی شد، یک تلاش مبتنی بر هوش مصنوعی است تا اقدام به ساخت موسیقی و هنرهای تجسمی، از ابتدا و با اصالت کامل کند. پروژه‌ای که مبتنی بر موتور هوش مصنوعی متن باز گوگل به نام TensorFlow است و گوگل از آن برای اضافه کردن قابلیت‌های گفت‌وگو و تشخیص اشیا به محصولات خود استفاده می‌کند.

مطالعه  فناوری‌های‌‌ نوین لذت مطالعه را دوچندان می‌کنند!

نکته جالب توجه اینکه علاوه بر ساخت موسیقی و قطعات هنری، هدف بزرگتر این پروژه ایجاد انجمنی از هنرمندان، برنامه‌نویسان و محققان هوش مصنوعی در کنار هم است. این موضوعی است که «داگلاس اک» یکی از محققان ارشد پروژه Magenta در مورد آن بیان کرده است.

در ادامه می‌توانید به این موسیقی گوش کنید: