مجله اینترنتی واوک

جیمز کامرون مجموعه مستند علمی‌تخیلی می‌سازد

جیمز کامرون مجموعه مستند علمی‌تخیلی می‌سازد!

به نظر می‌رسد جیمز کامرون از کاوش «درازگودال ماریانا (Mariana Trench)» و ساختن دنباله‌های «آواتار» – که در آینده و زمانی قابل‌پیش‌بینی به نمایش درمی‌آیند – راضی است، اما ظاهراً این همه‌ی آن چیزی هم نیست که در حال حاضر سر او را گرم کرده است! مسئولان «ای‌ام‌سی» در جریان نشست مطبوعاتی روز گذشته‌ی «انجمن منتقدان تلویزیونی(TCA) » اعلام کردند که چراغ سبز تولید مجموعه مستند جدیدی با عنوان «داستان علمی‌تخیلی جیمز کامرون – James Cameron’s Story of Science Fiction» را به کارگردان فیلم‌های «ترمیناتور»، «بیگانه‌ها» و «تایتانیک» داده‌اند.
در هر یک از شش قسمت یک‌ساعته‌ی این مجموعه، کامرون درباره مسأله‌ی مهمی بحث می‌کند و در این کار به کتاب‌ها، فیلم‌ها، برنامه‌های تلویزیونی و بازی‌های ویدئویی علمی‌خیالی‌ای مراجعه می‌کند که در طول سال‌های مختلف خلق شده‌اند. او در بیانیه‌ای گفته است: «وقتی بچه بودم، واقعا هر کتابی با جلدی از یک سفینه‌ی فضایی را خواندم و بارها و بارها به تماشای «۲۰۰۱: یک ادیسه‌ی فضایی» نشستم. این فیلم الهام‌بخش من شد و تصمیم گرفتم فیلم‌ساز شوم. من جلوه‌های ویژه را دوست دارم اما واقعا شیفته‌ی ایده‌ها و سؤال‌هایی شده بودم که در پس آن‌ها قرار گرفته بودند: دنیا چه‌طور به پایان می‌رسد؟ آیا فناوری ما را از بین خواهد برد؟ انسان بودن دقیقا به چه معنا و مفهومی است؟ و همین‌طور: آیا ستاره‌ی «ترمیناتور» فرماندار کالیفرنیا خواهد شد؟!»
کامرون توضیح‌های خودش را این طور ادامه می‌دهد: «آثار علمی‌تخیلی هرگز ابایی از پرداختن به این موضوع‌ها نداشته‌اند. ما هم با این مجموعه قصد داریم به ریشه‌های ژانر علمی‌خیالی برگردیم و این ایده‌ها را تا منبع‌شان دنبال کنیم. بدون ژول ورن و اچ.جی. ولز، ری بردبری یا رابرت ای. هاین‌لاین نبودند و بدون آن‌ها، احتمالاً لوکاس، اسپیلبرگ، ریدلی اسکات یا من امروز وجود نداشتیم. به عنوان فیلم‌سازی که در ژانر علمی‌تخیلی تخصص دارم، به کاوش در مبارزه‌ها و پیروزی‌هایی علاقه‌مندم که این داستان‌های شگفت‌انگیز را حیات بخشیده‌اند، و این‌که هنر چه‌گونه وامدار زندگی است و همین طور ژانر علمی‌تخیلی وامدار و گاهی وقت‌ها الهام‌بخش خود علم».
«داستان علمی‌تخیلی جیمز کامرون» که احتمالاً عنوانش تغییر خواهد کرد، برای اولین بار در سال ۲۰۱۸ از شبکه‌ی «ای‌ام‌سی» پخش خواهد شد. «آواتار۲» هم قرار است در ماه دسامبر سال آینده‌ی میلادی به نمایش درآید.