مجله اینترنتی واوک

بیست‌و‌چهار پله برای پیوستن به جمع «خوش‌اندام‌ها»

بیست‌و‌چهار پله برای پیوستن به جمع «خوش‌اندام‌ها»

«اضافه وزن» مشکلی فراگیر است که برای برخی افراد تبدیل به مهم‌ترین مسئله زندگی‌شان شده و حتی پای آنها را به اتاق جراحی هم باز کرده است! اما همین مشکل به ظاهر پیچیده، راه حلی ساده دارد: «به اندازه خوردن»؛ البته نه به زور قرص و دارو و رژیم‌های سخت غذایی، بلکه با اصلاح طرز تفکر.
«من یک چاق خوشحال هستم!» یک کتاب آگاهی‌بخش در زمینه تناسب اندام است. قبل از آنکه به معرفی کتاب بپردازم، پیشنهاد می‌کنم این چند سطر اطمینان‌بخش‌ را که در صفحه ابتدایی کتاب درج شده است،‌ بخوانید:

«این کتاب و مجموعه‌های درمانی و آموزشی مربوط به آن با حمایت‌های پژوهشی ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی برای تولید و کارآزمایی یک بسته جامع «مداخلات شناختی رفتاری در بیش‌خوری و اضافه وزن» متناسب با شرایط بومی و فرهنگ ایرانی و در پژوهشکده علوم و شناختی تهیه و تدوین شده است.»

تا اینجای کار مشخص است که با کتابی معتبر سر و کار داریم و برای خواننده‌ای که قصد دارد از یک کتاب برای تغییر در سبک زندگی و روش تغذیه خود استفاده کند،‌ هیچ چیز مهم‌تر از «اعتبار علمی» مطالب طرح شده و پیشنهاد‌های ارایه شده در آن نیست.
به طور کلی این کتاب تلاش می‌کند تا ذهنیت مخاطب را نسبت به مفهوم تناسب اندام و روش‌های دستیابی به آن تصحیح کند؛ «تغییرات پایدار و بلندمدت در سبک زندگی و طرز تفکر» را با «رژیم‌های سخت و سایر روش‌های کوتاه‌مدت» در ذهن خواننده جایگزین کند؛ و راهکارهایی را برای اصلاح رفتار و تقویت توان مغز در جهت مهار بیش‌خوری پیشنهاد دهد.
خواننده با مطالعه کتاب «من یک چاق خوشحال هستم» با نحوه افکار، رفتار و احساسات خود نسبت به غذا خوردن آشنا می‌شود و با شناخت بیشتر خود، مهارت‌های لازم برای تغییر افکار، رفتار و تنظیم هیجانات را کسب می‌کند تا در نهایت برای همیشه به وزن مطلوب خود دست پیدا کند.

در این کتاب پس از طرح مقدمه و شیوه مطالعه کتاب –که مطالعه آن به شما در درک بهتر مفاهیم کتاب کمک زیادی می‌کند– به بیست و چهار پله در مسیر رسیدن به وزن دلخواه پرداخته می‌شود:
پله ۱: هدف و انگیزه
پله ۲: مسیر بهبودی
پله ۳: آغازگرها
پله ۴: ولع و گرسنگی
پله ۵: نشانه‌‌های آغازگر
پله ۶: مهندسی محیط
پله ۷: احساس‌های آغازگر
پله ۸: خوردن برای تنظیم هیجان‌ها
پله ۹: مدیریت هیجان برای مدیریت بیش‌خوری
پله ۱۰: فعال‌سازی تفریحات
پله ۱۱: ارزش‌های اجتماعی
پله ۱۲: فشارگروهی
پله ۱۳: پیشگیری موثرتر از مهار
پله ۱۴: مهار ولع
پله ۱۵: بازتعبیر ولع
پله ۱۶: مهندسی روابط
پله ۱۷: فعالیت‌ها و فکر‌های تخریبی
پله ۱۸: تقویت نواحی مهار مغز
پله ۱۹: خوردن عادتی و عادت‌های نادرست خوردن
پله ۲۰: فعالیت‌های حمایت‌کننده
پله ۲۱: خوردن اتوماتیک
پله ۲۲: ذهن آگاهی خوردن
پله ۲۳: لغزش و عود
پله ۲۴: بیش‌خوری آگاهانه

این کتاب در دسته کتاب‌های «آموزش و تمرین» قرار دارد، به این معنی که پس از طرح هر موضوع خواننده تلاش می‌کند تا با شرکت در تمرینات، مطالب طرح شده را با زندگی شخصی‌اش مطابقت دهد.
کتاب «من یک چاق خوشحال هستم» به قلم دکتر حامد اختیاری و با همکاری آسیه رضایی نگاشته شده و توسط انتشارات مهرسا منتشر شده است. این کتاب در طبقه «کتاب‌های علوم و فناوری‌های شناختی» فروشگاه اینترنتی واوک ارایه شده است.