مجله اینترنتی واوک

پنج روبات به‌یادماندنی در عالم سینما

پنج ربات به‌یادماندنی در عالم سینما

رباتها یکی از جذابیت‌های سینمای علمی‌تخیلی هستند. شخصیت‌پردازی برای ربات‌ها در برخی از فیلم‌ها چنان با قدرت انجام شده است که کنش‌ها، تصمیمات و حتی عواطف این مخلوق دستِ بشر، ذهن مخاطب را حسابی به خود مشغول می‌کند. مجله بی‌بی‌سی نالج در مطلبی به معرفی پنج ربات به یادماندنی در داستان‌ها و فیلم‌های علمی‌تخیلی پرداخته است. امیدوارم از مطالعه آن لذت ببرید.

هال-۹۰۰۰ در ۲۰۰۱: یک اودیسه فضایی
ابرکامپیوتر دیوانه، هال-۹۰۰۰، بی‌تردید یکی از مشهورترین ربات‌ها است. او که مسئولیت سفینه «دیسکاوری یک» را بر عهده دارد، ابتدا در جهت آسایش بیشتر گروه کار می‌کند.
او ملایم و شمرده صحبت می‌کند، از خدمه محافظت می‌کند، و مراقب سلامت سفینه است تا مطمئن شود همه چیز روبه‌راه است. هال مانند یک پرستار قابل اعتماد است که در تئوری قادر به خطا کردن نیست. اما در عمل مرتکب خطا می‌شود. هال که توسط آرتور سی. کلارک خلق شد و از طریق فیلم علمی‌تخیلی استنلی‌کوبریک به سینما آمد، در میانه ماموریت به سیاره مشتری دیوانه می‌شود، یک یا چهار فضانورد را می‌کشد و سرانجام در حالی که آهنگ «دیزی بِل» را می‌خواند، از کار می‌افتد.

 

وال-ایی در وال-ایی
«وال-ایی» ربات مخصوص جمع‌آوری ضایعات، یکی از جذابترین ربات‌های این لیست است و با اینکه نسبتا تازه معرفی شده، یکی از محبوبترین شخصیت‌های تاریخ «پیکسار» است.
ماجرا از این قرار است؛ سیاره زمین به جایی رسیده که زباله شهرها را پوشانده و آلودگی به قدری است که زندگی روی زمین ناممکن شده. وال-ایی قرن‌ها مشغول تمیز کردن زمین بود و هنگامی که دید همکاران بازیافت‌کننده‌اش کم‌کم به فراموشی سپرده می‌شوند، احساساتی در او شکل گرفت –کنجکاوی و تنهایی در میان دیگران- که او را واداشت تا با یک سوسک به نام هال دوستی کند. وال-ایی از وسعت جهان بالای سرش شگفت‌زده می‌شود و سرانجام، عاشق «ایو»، ربات خوش‌تراشِ چشم‌ال‌ای‌دی می‌شود.

 

اپتیموس پرایم در تبدیل‌شوندگان (ترنسفورمرز)
اسباب‌بازی، ماشین تغییرشکل‌دهنده، رهبر مغرور و بهانه‌ای برای «مایل بِی» تا یک‌سره انفجارهای بزرگ ایجاد کند؛ اینها فقط تعدادی از عنوان‌های «اپتیموس پرایم»اند. رییس «اتوبات»ها –آدم‌خوب‌ها در مجموعه فیلم‌های تبدیل‌شوندگان- حالا بیش از سی سال است که مردم را سرگرم می‌کند، او همیشه راه‌های تازه‌ای پیدا می‌کند تا آنها را درگیر جنگ‌های بزرگ ربات‌ها کند. جنگ‌هایی که معمولا بدون هیچ تلفات انسانی، سراسر شهرها را با خاک یکسان می‌کند. «اپتیموس پرایم» به پیچیدگی‌های روانی‌اش مشهور نیست، اما قطعا مجموعه‌سلاح‌های عجیب و غریب‌اش خیلی جالب‌اند.

 

تی ۸۰۰ در نابودگر
با آن عینک آفتابی، آن شاتگان و با چهره «آرنولد شوارتزنگر»، «تی۸۰۰» برخلاف انتظار، جایگاهش را در میان به‌یادماندنی‌ترین روبات‌ها بدست آورد. او از یک آینده آخرالزمانی -جایی که ماشین‌ها کنترل دنیا را به‌دست گرفته‌اند- فرستاده شده و یک ماموریت دارد: بشر را از مقاومت در برابر جامعه تحت سلطه ربات‌ها بازدارد. چطور باید این کار را انجام دهد؟ البته با از بین بردن مادر رهبر مقاومت. تی۸۰۰ در «نابودگر» -اولین بخش از یک مجموعه فیلم بیش از سی‌ساله- ضدقهرمان است. اما دیگر نمونه‌های این ربات، که همیشه با امضای عضلات آرنولد بازی شده‌اند، در فیلم‌های بعدی، سرانجام به آدم‌های خوب ماجرا می‌پیوندند.

 

سرگرد موتوکو کوساناگی در شبح درون پوسته
«موتوکو کوساناگی»، که اغلب سرگرد خطابش می‌کنند، انسان سایبرنتیک، مامور سازمان امنیت ملی ژاپن، و قهرمان مجموعه داستان مصور «شبح درون پوسته» است. او این توانایی را دارد که مغز سایبری‌اش را به یک شبکه نامحدود متصل کند، و این از او یک نیروی کامل می‌سازد که بشود رویش حساب کرد. حالت متفکر و غمزده‌اش باعث می‌شود که گاهی یک ماشین جنگی بی‌احساس به نظر بیاید، اما، در درون، او درگیر با تردیدهایی درباره انسانیت‌اش است، در تردید از اینکه آیا بدن سایبرنتیک‌اش اصلا بتواند روحی داشته باشد.