مجله اینترنتی واوک

ماراتن مسیه

یک ماراتنِ تمام‌عیار برای علاقمندان به آسمان شب!

 

ماراتن مسیه، شناخته‌شده‌ترین و دیرپاترین رقابت رصدی منجمان آماتور ایران است که از فروردین‌ماه ۱۳۸۰ تقریبا هرسال به طور پیوسته و به صورت سراسری برگزار شده است. در جریان این برنامه، ده‌ها منجم آماتور از سراسر ایران گرد هم می‌آیند تا با ابزار‌های رصدی خود، اعم از تلسکوپ‌ها و دوربین‌های دوچشمی، به رصد ۱۱۰ جرم فهرست مسیه بپردازند.
روال برگزاری رقابت به‌گونه‌ای است که رصدگران آسمان شب به رصد کهکشان‌ها، خوشه‌های ستاره‌ای و سحابی‌های مورد نظر خواهند پرداخت و با طلوع خورشید و پایان یافتن رقابت هر رصدگری که تعداد بیشتری از این اجرام را رصد کرده باشد، با انتخاب داوران ماراتن به‌ عنوان برنده رقابت معرفی خواهد شد.
در چند دوره اخیر، بخش آموزشی هم به ماراتن مسیه افزوده شده است. این بخش مختص افرادی است که کم‌تر با رصد اجرام اعماق آسمان آشنایی دارند یا ابزار رصدی ندارند، اما می‌خواهند با حضور یافتن در فضای رقابت هم تجربه بیاندوزند و هم به کمک راهنمایان و کارشناسان ماهنامه نجوم به یادگیری صورت‌های فلکی و مبانی رصد آسمان بپردازند.
در این رقابت برای علاقه‌مندان به عکاسی از آسمان شب نیز بخشی در نظر گرفته شده است. بخش عکاسی رقابت، که در دو بخش عکاسی نمای باز و عکاسی اعماق آسمان برگزار می‌شود، فرصت مناسبی برای عکاسان علاقمند است تا توانایی‌های خود را در عرصه عکاسی از آسمان به چالش بکشند.

ثبت‌‌نام ماراتن مسیه از ۱۹ بهمن آغاز شده و تا ۱۱ اسفند ادامه خواهد داشت. البته در صورت ثبت‌نام زودهنگام (تا پایان روز ششم اسفند ۹۵) از ۲۰ درصد تخفیف در ثبت نام برخوردار خواهید شد.
ثبت‌نام تلفنی از طریق شماره‌های ۷۷۲۱۲۵۲۴ و ۷۶۸۷۱۴۰۶ (با پیش‌شماره ۰۲۱) از شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۹ صبح تا ۴ بعدازظهر و ثبت‌نام اینترنتی از طریق این صفحه امکان‌پذیر است.

این رقابت، پنجشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۵ در روستای «قالهر» از توابع شهرستان دلیجان برگزار می‌شود. ناگفته نماند که «قالهر» از کهن‌ترین سکونتگاه‌های بشر در ایران بوده است. در اطراف این روستا بقایای سنگ‌نگاره‌های چند ده‌هزار ساله بر سینه تخته‌سنگ‌ها حک شده است که از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری این منطقه به‌شمار می‌رود. مجموعه تصاویری از این سنگ‌ها را در اینجا ببینید.

شما می‌توانید مطالب بیشتری را درباره مارتن مسیه در این صفحه مطالعه کنید و گزارشی از این مارتون را که در سال ۱۳۹۴ در کمپ کویری متین‌آباد برگزار شد، در این ویدیو ببینید.
همچنین خوب است سری به بخش کتاب‌های نجوم در فروشگاه اینترنتی واوک بزنید تا با کتاب‌های این حوزه بیشتر آشنا شوید.