مجله اینترنتی واوک

یوگا با رنگ‌ها؛ معجزه مداد‌های رنگی

یوگا با رنگ‌ها؛ معجزه مداد‌های رنگی

بسیاری از ما به استرس، نگرانی‌های بی‌پایان، افکار منفی و از این دست حالات روحی و روانی نامطلوب دچار هستیم. درست است که برخی از این مسائل ناشی از نوع زندگی امروزی است اما راهکارهایی هم برای رهایی از آن‌‌ها یا کنترل اثرات منفی‌شان وجود دارد. یکی از این راهکار‌‌ها که شاید کمتر برای ما آشنا باشد، یوگا با رنگ‌ها است.

کتاب مغز من و رنگ‌آمیزی، ما را به انجام یک فعالیت خاطره‌انگیز و دوست‌داشتنی دعوت می‌کند. فعالیتی که ذهن‌مان را از افکار منفی و مسائل روزمره رها کرده تا لحظات آرام و بی‌دغدغه‌ای را تجربه کنیم؛ درست مانند روزهای خوش کودکی.

اما چطور این اتفاق می‌افتد؟ داستان از این قرار است: هنگامی که فرصتی برای «کار اجرایی نکردن» به مغزمان می‌دهیم، شبکه‌ای از نقاط مختلف در مغز روشن می‌شود که به آن «شبکه حالت پیش‌فرض» گفته می‌شود. فعالیت این شبکه مغزی، برای ما مزایای زیادی به همراه دارد، از جمله آرامش بیشتر، افزایش خودشناسی و خلاقیت بالاتر! در کتاب «مغز من و رنگ‌آمیزی» با یکی از راه‌های فعال کردن این شبکه آشنا می‌شویم: رنگ‌آمیزی نقش‌ها و طرح‌هایی با ویژگی‌های خاص.

این کتاب ابتدا به مبانی علمی موضوع پرداخته است، تا برای مخاطب روشن شود فعالیتی مانند رنگ‌آمیزی چطور می‌تواند به افزایش توانایی‌های مغز کمک کند. در ادامه اشاره‌ای کوتاه به ابزارها و تکنیک‌های رنگ‌آمیزی می‌شود. پس از این مقدمه کوتاه شما می‌مانید و ده‌ها طرح که می‌توانید به رنگ‌آمیزی آنها مشغول شوید و با این کار علاوه بر تجربه احساسی خوشایند، توانایی‌های مغز خود را افزایش دهید!

استفاده از این کتاب به همه پیشنهاد می‌شود؛ به ویژه افرادی که «تحت فشار و استرس هستند»، «در تنظیم هیجان‌های خود موفق نیستند»، «نمی‌توانند به خوبی تمایلات خود را مدیریت کنند»، «احساس می‌کنند خلاقیت خود را از دست داده‌اند» یا «افکار آزار دهنده رهایشان نمی‌کند»

این کتاب به همت سپیده بخت (کارشناس ارشد روانشناسی) گردآوری شده و دکتر حامد اختیاری (عضو هیئت علمی پژوهشکده علوم شناختی) مقدمه‌ای بر آن نوشته است.

کتاب مغز من و رنگ‌آمیزی توسط انتشارات مهرسا منتشر شده و در طبقه کتاب‌های علوم و فناوری‌های شناختی فروشگاه اینترنتی واوک ارائه شده است.