مجله اینترنتی واوک

دومین همایش گامی به‌سوی اخترزیست‌شناسی

فرصتی برای آشنایی بیشتر با اخترزیست‌شناسی

 

اخترزیست‌شناسی یا دگرزیست‌شناسی (Astrobiology) دانشی است که بررسی منشا و خاستگاه، فرگشت، آینده حیات در جهان، زندگی فرازمینی و نیز حیات بر روی زمین را مورد بررسی قرار می‌دهد.
اخترزیست‌شناسی حوزه‌ای بین‌رشته‌ای است و اخترزیست‌شناسان با به‌کارگیری آموخته‌های فیزیک، شیمی، اخترشناسی، زیست‌شناسی، زیست‌شناسی مولکولی، بوم‌شناسی، سیاره‌شناسی، جغرافیا و زمین‌شناسی، به مطالعه آن می‌پردازند. در حقیقت اخترزیست‌شناسی حوزه‌ی تحقیق کاملا مشخصی ندارد و می‌توان گفت که تلفیقی از چندین حوزه علمی است.
این رشته برای اولین بار در ماه می ۱۹۹۸ توسط سازمان ناسا با ایجاد انیستیتوی آستروبیولوژی در مرکز پژوهشی ایمز (Ames) بنیان‌گذاری شد. کاوش حیات برون‌زمینی و مطالعه درباره دیگر سیارات منظومه شمسی و قمرهایشان از منظر زیست‌شناسی، وضعیت حیاتی فضانوردان در شرایط خارج از زمین و نیز پی بردن به اینکه حیات روی زمین از کجا منشأ گرفته‌است در شمار حوزه‌های فعالیت اخترزیست‌شناسان قرار دارد.
ممکن است شما با همین معرفی کوتاه‌ علاقمند شده باشید تا درباره اخترزیست‌شناسی بیشتر بدانید، پس در جریان باشید که به زودی دومین همایش گامی به‌سوی اخترزیست‌شناسی توسط انجمن‌های علمی دانشجویی زیست‌شناسی و فیزیک دانشگاه تهران برگزار خواهد می‌شود و خبر خوب اینکه حضور در این همایش برای شما آزاد و رایگان است.
دومین همایش گامی به‌سوی اخترزیست‌شناسی در تاریخ ۲۸ فروردین ۱۳۹۶ ساعت ۱۳ الی ۱۷ در سالن شهید جمال دهشور از پردیس علوم دانشگاه تهران برگزار می‌شود. در این همایش محور‌های زیر با حضور صاحب‌نظران این حوزه مورد بررسی قرار می‌گیرد:
مقدمه‌ای بر اخترزیست‌شناسی: یسرا مهرجو
پیدایش حیات: دکتر شاهرخ صفریان
حیات اکستریموفیل‌ها: نیلوفر فشنگ‌ساز
سیارات فراخورشیدی: امیرنظام امیری
آینده‌ی شغلی و تحصیلی در اخترزیست‌شناسی: دکتر سعید حسامی تکلو

همچنین پیشنهاد می‌کنیم اگر حوزه نجوم و اخترشناسی در شمار علاقمندی‌های شما قرار دارد، بخش کتاب‌های نجوم در فروشگاه اینترنتی واوک را بررسی کنید.