مجله اینترنتی واوک

صدیقه اطهری

رصدخانه زعفرانیه؛ خانه منجمان آماتور ایرانی

با اعلام انجمن جهانی نجوم، جمعه ۲۸ آوریل ۲۰۱۷ برابر با ۸ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۶ به عنوان روز جهانی نجوم اعلام شد و برنامه‌های آموزشی و ترویجی مرتبط با نجوم برای یک هفته در بسیاری از کشورهای جهان به اجرا درآمد. با توجه به اهمیت موضوع نجوم برای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، برنامه‌هایی روز جهانی نجوم در روز جمعه ۱۵ اردیبهشت‌ماه در رصدخانه زعفرانیه برگزار شد. به همین بهانه در گفتگویی با صدیقه اطهری؛ کارشناس کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با این رصدخانه آموزشی باسابقه بیشتر آشنا می‌شویم.

رصدخانه زعفرانیه یکی از مراکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است که برای نزدیک به ۲۷ سال کار آموزش نجوم آماتوری را انجام می‌دهد. در واقع این مرکز یکی از اولین مراکز نجوم آماتور در ایران است و نه تنها برای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بلکه برای جامعه نجوم ایران اهمیت زیادی دارد. برای آشنایی بیشتر با این رصدخانه و همچنین برنامه‌های آن در روز نجوم امسال گفتگویی با صدیقه اطهری کارشناس کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ترتیب دادیم.

اطهری در گفتگو با خبرنگار مجله اینترنتی واوک، مهم‌ترین برنامه‌های روز نجوم در رصدخانه زعفرانیه را در سه دسته معرفی کرد و گفت: «یکی از این برنامه‌ها بازدید از گنبد رصدخانه بود، طی این برنامه خورشید رصد شد و سپس با کمک اساتید رصدخانه، صورفلکی مورد بازدید قرار گرفت. در بخش دیگری از برنامه‌های این روز، چندین سخنرانی در حوزه نجوم برگزار شد که سخنرانی در خصوص ارتباط علم نجوم و دریانوردی و سخنرانی درباره حیات فرازمینی مهم‌ترین برنامه‌ها در این زمینه بود.»

وی افزود: «برپایی حدود ۱۰ غرفه در محوطه پارک رصدخانه بخش مهم دیگری از برنامه‌های کانون بود که مورد توجه و استقبال بسیاری واقع شد. یکی از این غرفه‌ها به شناسنامه نجوم اختصاص داشت در این غرفه سن و وزن افراد در کرات دیگر محاسبه می‌شد. غرفه دیگری نیز به نقاشی نجوم اختصاص داشت، در این غرفه مفاهیم اندکی در حد درک کودکان آموزش داده می‌شد و در نهایت از آنها خواسته می‌شد تا در زمینه موضوع مورد نظر نقاشی بکشند. تاریخ نجوم، نقالی نجوم، چگونه یک ساعت آفتابی بسازیم و غرفه آشنایی با ماه از دیگر غرفه‌های برپا شده در این رصدخانه بود.»

اطهری در خصوص نگاه کانون به موضوع ترویج علم نیز گفت: «مبحث نجوم از حدود ۴۰ سال پیش در حوزه فعالیت‌های چهل‌گانه کانون قرار داشت و این موضوع بیانگر اهمیت توجه به علم برای کانون است. همچنین کانون دارای سه کتابخانه در موضوعات مختلف علمی است و خدماتی در زمینه‌های مختلف علمی به کودکان و نوجوانان مراجعه کننده به کانون ارائه می‌دهد.»

گفتنی است، رصدخانه زعفرانیه در خیابان ولی‌عصر، خیابان سرلشکر فلاحی، بوستان زعفرانیه واقع شده است و در طول سال برنامه‌های متعدد آموزشی را در حوزه نجوم برگزار می‌کند.