مجله اینترنتی واوک

مسابقه ریاضیات کانگورو در ایران

جشنی برای ریاضی در روز ریاضیات کانگورو!

ریاضیات کانگورو یکی از بزرگ‌ترین برنامه‌های ترویج ریاضیات در دنیاست که با هدف ارتقای درک ریاضی دانش‌آموزان و رشد توانمندی آنان برای لذت بردن از فعالیت‌های هوشمندانه ریاضی در بیش از ۷۰ کشور جهان برگزار می‌شود. روز ریاضیات کانگورو، در حقیقت روز جشن گرفتن برای ریاضیات است.

دانش‌آموزان در این روز بازی می‌کنند، سرگرم می‌شوند، مسئله حل می‌کنند و به ریاضیات علاقه‌مند می‌شوند. در حال حاضر، بیش از هفت میلیون دانش‌آموز در جهان به همراه معلمان و والدینشان این روز را جشن می‌گیرند و در این روز فعالیت‌های ریاضی متنوعی را برگزار می‌کنند.

در روز ریاضیات کانگورو علاوه بر فعالیت‌های شادی‌آفرین و تفریحات ریاضی، یک مسابقه نیز برگزار می‌شود. مسئله‌های این مسابقه فقط برای سنجش آموخته‌های ریاضی دانش‌آموزان طراحی نشده‌اند، بلکه هدف اصلی آن‌ها به‌کارگیری توانمندی دانش‌آموزان در حل خلاقانه مسئله است. در حقیقت دانش‌آموزان در روز ریاضیات کانگورو مسئله‌هایی را حل می‌کنند که جایشان در کلاس‌های ریاضی مدرسه خالی است؛ مسئله‌هایی که دانش‌آموزان با حل آن‌ها به قدرت تفکر و خلاقیت خود پی می‌برند و از به‌کارگیری توانمندی‌های خود شادمان می‌شوند.

روز و مسابقه ریاضیات کانگورو در ماه مارس (فروردین) هر سال در تمام کشورهای عضو برگزار می‌شود.

 

چند نکته جالب درباره مسابقه ریاضیات کانگورو

  • تمام دانش‌آموزان در هر سطحی می‌توانند در آن شرکت کنند و همه شرکت‌کنندگان در آن برنده‌اند؛ هیچ‌کس در کانگورو بازنده نیست!
  • محتوای علمی مسئله‌های کانگورو پیچیده نیست و پاسخ دادن به آن‌ها نیاز به آمادگی ویژه‌ای ندارد، فقط به کمی فکر کردن و خلاقیت نیاز است!
  • امکان شرکت در آن برای تمام پایه‌های تحصیلی دبستان و متوسطه وجود دارد، پس دانش‌آموزان می‌توانند در سال‌های بعد نیز از شرکت در آن لذت ببرند!

 

مسابقه ریاضیات کانگورو در گذر زمان

در اوایل دهه۹۰ میلادی دو معلم فرانسوی به نام‌های «آندره دُلُدیک» و «ژان پیر بودین» به پاس خدمات ریاضی‌دان استرالیایی «پیتر اُ.  هولوران»، مسابقه ریاضیات کانگورو را در فرانسه بنیان نهادند. این مسابقه‌ در چند سال اول در بیش از ۲۰ کشور اروپایی و سپس در  سراسر دنیا گسترش یافت. در ۱۷ ژانویه سال ۱۹۹۵ «انجمن کانگورو بدون مرز» به‌طور رسمی تأسیس شد و از سال ۱۹۹۶ کلیه کشورهای عضو این انجمن به صورت سالانه در گردهمایی انجمن کانگورو بدون مرز شرکت می‌کنند و با مشارکت یکدیگر، سؤال‌های این مسابقه را انتخاب می‌کنند. در حال حاضر این مسابقه در بیش از ۶۵ کشور جهان برگزار می‌شود.

کتاب‌های مسابقه ریاضیات کانگورو

کانگورو در ایران!

کشور ایران از سال ۲۰۰۸ به عضویت «انجمن جهانی کانگورو بدون مرز» در آمد و مؤسسه فرهنگی فاطمی به عنوان نماینده رسمی این انجمن در ایران شناخته شد. دبیرخانه ریاضیات کانگورو برگزاری این رویداد جهانی را در ایران بر عهده دارد. مسابقه ریاضیات کانگورو از سال ۲۰۰۹ تاکنون هر سال در ایران برگزار شده است.

«کانگورو» در ایران شامل دو رویداد اصلی است:

  • روز و مسابقه ریاضیات کانگوروکه آخرین پنج‌شنبه فروردین هر سال به طور هم‌زمان در مدارس و مراکز آموزشی سراسر کشور برگزار می‌شود.
  • جشن پایانی که معمولاً در اواسط تابستان هر سال با حضور دانش‌آموزان منتخب استانی و کشوری مسابقه کانگورو، مدیران مدارس و مراکز آموزشی، مسئولان وزارت آموزش و پرورش و اساتید برجسته ریاضی کشور برگزار می‌شود.

اگر شما هم از مواجه با چالش‌های ریاضیاتی لذت می‌برید و دوست دارید توان محاسباتی ذهنتان را محک بزنید، شرکت در «کانگورو» یکی از بهترین گزینه‌های شماست!

و خبر خوب اینکه منابع مسابقه بین‌المللی ریاضیات کانگورو در فروشگاه اینترنتی واوک در دسترس شما قرار دارند. اگر به اطلاعات بیشتر درباره این رویداد نیاز دارید می‌توانید با همکاران ما تماس بگیرید.