مجله اینترنتی واوک

عکس یادگاری رویداد بوک تاک

در یک بعدازظهر تابستانی؛ ایده‌هایمان را ماندگار کردیم!

کافه آی‌تی بعدازظهر پنج‌شنبه ۲۲ تیرماه ۱۳۹۶ میزبان برگزاری اولین بوک‌تاک بود، دورهمی پرشور و صمیمی در یک روز نسبتا گرم تابستانی برای کتابی به نام ایده عالی مستدام! کتابی مناسب برای اهالی کسب‌وکار و افرادی که می‌خواهند با دنیای اطرافشان تعامل خوبی داشته باشند.

در این دورهمی که به دلیل ترافیک روز پنجشنبه تهران با کمی تاخیر آغاز شد، حاضرین از کتاب ایده عالی مستدام گفتند و شنیدند. این کتاب توسط مهندس قرایلو برای علاقمندان معرفی شد و بخش‌های کلیدی آن مورد بررسی قرار گرفت.

مهندس قرایلو در این ارائه به نقل از کتاب، شش اصل را برای ماندگاری ایده‌ها مطرح کرد، سادگی، غیرمنتظره بودن، ملموس بودن ایده، معتبر بودن، احساسی و داستانی بودن این شش اصل معرفی شده هستند.

وی در توضیحات این شش اصل گفت: «برای ساده کردن یک رویداد باید مغز ایده را فهمید، برای رسیدن به مغز ایده باید عناصر غیرضروری و نامربوط آن را حذف کرد. همچنین ایده‌های ذاتا ماندگار اغلب غیرمنتظره هستند. اگر بتوانیم ایده خود را هرچه بیشتر غیرمنتظره کنیم، ماندگار‌تر خواهد شد.»

رویداد بوک تاکوی درخصوص ویژگی ملموس بودن نیز گفت: «ایده‌های ملموس راحت‌تر به یاد آورده می‌شوند. ایده‌های ماندگار طبیعی پر از کلمات و تصاویر ملموس هستند. از میان شش ویژگی ماندگاری، ملموس بودن آسان‌ترین و احتمالا موثرترین اصل است.»

به گفته مهندس قرایلو، برای اینکه افراد ایده ما را باور کنند باید آن را معتبر کنیم، برای این‌کار باید منابع صلاحیت‌دار را پیدا کنیم. همچنین احساسی کردن ایده عنصر دیگر ماندگاری ایده است برای اینکه دیگران ایده‌های ما را بپذیرند باید موضوع ایده برایشان اهمیت داشته باشد.

آخرین اصل ماندگاری یک ایده هم که در این کتاب به آن اشاره شده است، داستانی کردن آن است، می‌توانیم از دو جنبه الهام‌بخشی و شبیه‌سازی ذهنی داستان نیز عمل کردن افراد به ایده‌هایمان استفاده کنیم.

رویداد بوک تاکاین برنامه نخستین رویداد بوک‌تاک بود که به همت فروشگاه اینترنتی واوک و با همکاری کافه آی‌تی در محل این کافه برگزار شد.

ناگفته نماند، کافه آی‌تی (وابسته به مرکز فناوری و نوآوری فناپ) فضایی برای استقرار تیم‌های استارتاپی و برگزاری کارگاه‌ها و رویدادهای آموزشی و ترویجی است، در واقع این کافه با محیطی متفاوت و دلنشین پاتوق اهالی حوزه آی‌تی است.

گفتگوهای شکل‌گرفته میان شرکت‌کنندگان پیرامون کتاب ایده عالی مستدام که حتی در زمان پذیرایی هم ادامه پیدا کرد، حکایت از جذابیت مباحث طرح شده در اولین بوک‌تاک برای مخاطبان داشت. در پایان این برنامه هم شرکت‌کنندگان با هم عکس یادگاری گرفتند و بعضی از شرکت‌کنندگان پرهیجان‌تر سراغ موضوع و زمان برگزاری بوک‌تاک بعدی را می‌گرفتند!

به زودی فراخوان بوک‌تاک‌های بعدی را از طریق مجله واوک به اطلاع علاقمندان خواهیم رساند…