مجله اینترنتی واوک

معرفی کتاب ۳۶۵ راه برای پرورش فرزندانی فوق‌العاده

باغبانی برای باغ دنیا

پدر و مادرها سبک‌های فرزندپروری متفاوتی را بر می‌گزینند. موقعیت اجتماعی خانواده، وضع اقتصادی آن، افکار و عقاید، آداب و رسوم، ایده‌آل‌ها و آرزوهای والدین و سطح تربیت آنان در طرز رفتار کودکان تاثیر فراوان دارد. با وجود در دسترس بودن منابع آموزشی پیرامون مسائل تربیتی، باز هم به نظر می‌رسد برای آموزش‌هایی عملی‌تر و مصداق‌هایی عینی‌تر، خلا جدی وجود دارد.

شیلا الیسون و باربارا آن‌بارنت در کتاب جذاب ۳۶۵ راه برای پرورش فرزندانی فوق‌العاده – که لاله مهدی‌نژاد آن را به فارسی ترجمه کرده است – با ارائه تمرین‌های کوچک و دسته‌جمعی تلاش می‌کنند تا مفاهیم عمیق را در کودک و خانواده درونی سازند. این کتاب به هفت بخش مفهومی تقسیم شده است: «درباره خودتان»، «بیان خودتان»، «درباره دیگران»، «شخصیت‌سازی»، «چالش‌ها»، «موضوعات‌خانوادگی» و «تفریح دسته‌جمعی».

احساسات تابلوهای راهنمایی هستند که راهمان را در زندگی مشخص می‌کنند. آن‌ها باید حس شوند، بیان شوند، مورد توجه قرار گیرند و به عنوان تنها راه درست ارزیابی مسیر، ارزش‌گذاری شوند. خانواده‌هایی که از تجربه و تبادل احساسات حمایت می‌کنند از یکی از عمیق‌ترین هدایای زندگی لذت می‌برند… در بخش دوم این کتاب – بیان خودتان- به شناخت و رویایی بهتراحساسات پرداخته می‌شود و برای مواردی چون: «مهارخشم»، «پاسخ به احساسات سخت»، «من پسر هستم هیچ‌چیز به من آسیب نمی‌زند»، «تخلیه احساسات سخت با خمیربازی»، «مزایای اشک»، «ترس»، «بیان احساسات با رنگ» و… تمرین‌هایی پیشنهاد می‌شود که آموزه‌ها به خوبی به کودک منتقل می‌شود.

خانواده از بسیاری جهات شبیه باغ است: ما همه با سرعت‌های مختلف رشد می‌کنیم، به تغذیه شدن با عشق و رابطه با زندگی محتاجیم و نیاز داریم هر لحظه علف‌های هرز را وجین کنیم و دانه‌های تازه بکاریم. بزرگترین هدیه‌ای که خانواده می‌تواند به هر یک از اعضایش بدهد، این آگاهی است که هر فرد مسئول مراقبت از باغ خانواده‌اش و باغ دنیا است. هر شخص باید سهم خود را از نگهداری باغ، وجین گاه‌به‌گاه آن و آبیاری داشته باشد تا همه بتوانند در فضایی از حمایت رشد کنند…. با این مقدمه وارد زیربخش سوم -درباره دیگران- می‌شویم که با تمرین‌هایی، کودک سرفصل‌های «وظیفه پرستاری»، «متشکرم»، «وقتی که شما نیستید»، «اهمیت دادن به طبیعت»، «الگوی همدلی» و… را می‌آموزد.

خالی از لطف نیست که به بخش ششم کتاب هم اشاره‌ای داشته باشیم: اگر گوش کردن و درک کردن باشد، فاصله‌ نسل‌ها هیچ‌وقت وجود نخواهد داشت، وقتی به ایده‌ها، تجربه‌ها و دانایی یکدیگر ارزش می‌دهیم این امکان هست که از هم بیاموزیم. بزرگترها تجربه‌هایی در زندگی دارند که جوان‌تر‌ها منتظر تجربه کردن آن‌ها هستند و دنیا را با نگاه تازه‌تری می‌بینند. اگر قلب و ذهن‌مان را برای این ایده که هر موجودی جدای از سن می‌تواند به ما یاد بدهد باز بگذاریم، موارد بسیاری برای سهیم شدن وجود خواهد داشت…

اگر با این معرفی کوتاه به مطالعه این کتاب علاقمند شدید، می‌توانید این کتاب را در میان سایر کتاب‌های موضوع فرزند پروری در فروشگاه اینترنتی واوک تهیه نمایید.