مجله اینترنتی واوک

کتاب چه‌گونه ارزش‌ها را به فرزندم آموزش دهم

۳۶۵ فوت فرزندپروری!

دکتر توماس لیکونا، استاد دانشگاه ایالتی نیویورک در رشته روان‌شناسی تربیتی، می‌گوید:

«رشد، پیشرفت و ادامه حیات بچه‌ها در جامعه امروزی، وابسته به عملکرد قوی والدین در آموزش ارزش‌ها به آنان از سنین کودکی؛ از گهواره تا دوران نوجوانی است.»

بهترین روش برای آموزش مفاهیم اساسی همانند صداقت، پشتکار، میهمان‌نوازی و احترام به دیگران، در جریان زندگی روزمره است نه مطالعه کتاب‌های فراوان در مورد این ارزش‌ها.

شکل‌گیری شخصیت فرآیندی روزشمار است و در یک شب آموخته نمی‌شود، بلکه نیاز به الگوسازی مداوم، صبوری، و ارتباطات صحیح خانوادگی دارد. بچه‌ها همیشه والدین‌شان را می‌بینند. در ماشین، هنگام صرف غذا، مقابل تلویزیون و… . در واقع در این شرایط آن‌ها بیشترین میزان یادگیری را دارند؛ زیرا ارزش‌ها به جای اینکه به شکل تئوری آموزش داده شوند باید به صورت عملی مشاهده شوند.

مطلبی که خواندید؛ به همراه نکات کاربردی دیگر، در کتاب چه‌گونه ارزش‌ها را به فرزندم آموزش دهم به قلم چری فولر آمده است. به اعتقاد فولر، شما می‌توانید ارزش‌های محکم و ارزشمندی را به فرزندتان منتقل کنید:

«اجازه دهید این اطمینان را بدهم که اگر هر هفته فقط یک درصد در رشد شخصیت فرزندتان موثر باشید، در سال شاهد پنجاه درصد رشد شخصیتی او خواهید بود.»

با به کارگیری این ۳۶۵ راهبرد، او رشد و شکوفایی در مدرسه، کار و زندگی شخصی را به دست خواهد آورد.

شمس‌الدین حسینی و الهام آرام‌نیا با ترجمه این کتاب سعی بر آن داشته‌اند تا باری دیگر یادآور این نکته شوند که: بهترین مکان برای شکل‌گیری ارزش‌ها محیط خانه است.

همواره می‌توانید برای آشنایی بیشتر و تهیه کتاب‌های مرتبط با این موضوع به طبقه کتاب‌های فرزندپروری فروشگاه اینترنتی واوک سر بزنید.