مجله اینترنتی واوک

۱۵ کتاب استارتاپی که هر کارآفرین باید بخواند – بخش دوم

در ادامه سلسله مطالب معرفی کتاب‌های استارتاپی، در این مطلب پنج کتاب دیگر از محبوب‌ترین کتاب‌های استارتاپی را معرفی کرده‌ایم. اگر شما هم از آن دسته افراد خلاق و نوآوری هستید که می‌خواهید با کارآفرینی زمینه‌ساز تحولات بزرگی در تولید و یا ارائه خدمات شوید، بدون شک یکی از اولین و مهم‌ترین قدم‌هایتان در آغاز مسیر، آشنایی با مبانی مدیریت کسب‌وکار است. امیدوارم این مطالب بتواند راهنمای مناسبی برای انتخاب‌های کتاب‌های مورد نیازتان باشد.

 

کتاب استراتژی اقیانوس آبی (چگونه فضای بازاری بدون مدعی خلق کنیم که درآن رقابت معنایی ندارد)کمک؛ اقیانوس من دارد سرخ می‌شود!
«چگونه فضای بازاری بدون مدعی خلق کنیم که در آن رقابت معنایی ندارد»؛ احتمالا شما هم با خواندن این عبارت که در توضیح عنوان کتاب «استراتژی اقیانوس آبی» آمده است، از خود می‌پرسید چگونه؟! امروزه مدیران تنها راه پیروزی و موفقیت سازمان خود را در پیشی گرفتن از رقبا و گرفتن سهم بیشتر از بازار تقاضای موجود می‌دانند؛ اما نویسندگان کتاب معتقدند که تنها راه پیروزی در رقابت، تلاش نکردن برای پیروزی در رقابت است. به باور آن‌ها به‌جای ورود به رقابت خونین در اقیانوس سرخ باید وارد فضای بازار نامحدود اقیانوس‌های آبی شد و دست به خلق تقاضا زد. دیر یا زود همین اقیانوس‌های آبی نیز سرخ و رقبا وارد آن می‌شوند. در این وضعیت چه باید کرد؟ این نکته‌ای کلیدی است که در نسخه جدید کتاب، به‌تفصیل توضیح داده شده است.

 

کتاب از صفر به یک (نگاهی به شرکت‌های استارتاپ در «سیلیکون ولی» و نقش آن‌ها در تجسم آینده)بوم نانگاشته خیال
کلیدواژه رایج برای پیشرفت افقی، همان «جهانی‌شدن» است؛ یعنی چیزهایی را که درجایی و یا برای گروهی کار می‌کنند برداریم و آن‌ها را برای همه‌جا و همه‌کس تکرار کنیم؛ درست همان کاری که چینی‌ها انجام می‌دهند. کلیدواژه رایج برای پیشرفت عمودی، همان «فناوری» است. پیشرفت برق‌آسای فناوری اطلاعات در دهه‌های اخیر، سیلیکون ولی را تبدیل به پایتخت فناوری جهان کرده است. «جهانی‌شدن» و «فناوری» دو جلوه متفاوت از پیشرفت هستند. محور اصلی کتاب «از صفر به یک (نگاهی به شرکت‌های استارتاپ در سیلیکون‌ولی و نقش آن‌ها در تجسم آینده)»، بر راه‌اندازی و رشد شرکت‌هایی تمرکز دارد که آثار تازه خلق می‌کنند و از این راه به آینده‌ای که آن را «بوم نانگاشته خیال» می‌انگارند، تجسم می‌بخشند. در بخشی از کتاب می‌خوانیم: ممکن است شرکت نوپای شما ارزش‌آفرینی زیادی کند بدون اینکه خودش دارای ارزشی بشود. ازاین‌رو ارزش‌آفرینی به‌تنهایی کافی نیست؛ شرط لازم برای توفیق این است که شما بتوانید تضمین کنید بخشی از این ارزشِ آفریده‌شده برای خود شما باقی می‌ماند.

 

کتاب فراتر از عملکرد (سازمان‌های برتر چگونه بالاترین مزیت رقابتی را خلق می‌کنند؟)بی‌رحم همه‌گیر
نویسندگان کتاب «فراتر از عملکرد (سازمان‌های برتر چگونه بالاترین مزیت رقابتی را خلق می‌کنند؟)» کلید دست یافتن به‌غایت مزیت رقابتی را در توجه و تأکید همسان بر روی عوامل مؤثر بر دو رکن «عملکرد» یعنی عوامل موفقیت و سرآمدی سازمان در کوتاه‌مدت و «سلامت» یعنی عوامل توفیق و تعالی سازمان در بلندمدت می‌دانند و نوآوری نظری و عملی آنان نیز در همین‌جاست. ایشان از مفاهیم عملکرد و سلامت سازمان، تعریفی نو ارائه و رویکردی پنج مرحله‌ای (خواست، ارزیابی، معماری، عمل و پیشرفت) برای حفظ توازن بین این دو رکن پیشنهاد کرده‌اند. ممکن است خواننده ایرانی کتاب از خود بپرسد وقتی‌که سازمان کوچک یا بزرگ من از پس حل مسئله ساده نقدینگی جاری خود برنمی‌آید، چگونه می‌توانم به‌غایت مزیت رقابتی سازمان خود بیاندیشم؟ و دغدغه‌هایی از این قبیل. این کتاب به این سؤالات پاسخ نمی‌دهد اما در پی ارائه چهارچوبی نوین برای تفکر در مورد حوزه‌های تحول، استراتژی و مدیریت است. خواننده جدی کتاب خواهد دید که شرکت‌های به‌ظاهر بی‌نقص بین‌المللی هم درگیر مشکلاتی همچون کسر نقدینگی، رقابت با همتایان چینی و بازیابی موقعیت ازدست‌رفته خود در بازار هستند. او به این باور می‌رسد که فضای دنیای کسب‌وکار اگر بی‌رحم است برای همگان بی‌رحم است. او درک می‌کند که اگر توانایی‌های خود را باور داشته باشد و مزیت رقابت خود را به‌جای یافتن، خلق کند تقلیدناپذیر خواهد بود و موفقیتش تداوم خواهد داشت.

 

کتاب قوی سیاه (اندیشه‌ورزی پیرامون ریسک)ساختار بی‌قاعده
مردم دنیای کهن بی‌چون‌وچرا باور داشتند هر قویی سفید است چون تجربیات ایشان پیوسته این باور را تأیید می‌کرد. دیدن نخستین قوی سیاه برای چند پرنده‌شناس باید شگفتی جالبی بوده باشد؛ اما اهمیت داستان در این نیست. اهمیت داستان در این است که شکنندگی دانش ما را نمایان می‌کند و نشان می‌دهد آموختن ما از تجربیات و مشاهدات با چه محدودیت‌های شدیدی روبه‌روست. تنها یک مشاهده کافی است تا گزاره‌ای کلی که دستاورد هزاران سال تماشای میلیون‌ها قوی سفید است بی‌اعتبار شود؛ تنها با دیدن یک قوی سیاه. بحث اصلی کتاب «قوی سیاه (اندیشه‌ورزی پیرامون ریسک)» درباره درک و مدیریت ریسک‌های ناشی از رویدادهای بی‌سابقه است؛ رویدادهایی که پیامدهای سنگینی به بار می‌آورند اما کسی انتظار آن‌ها را ندارد. قوی سیاه رویدادی است با سه ویژگی: نامنتظر است، پیامدی سنگین دارد، پس از وقوع قابل پیش‌بینی می‌نماید (ولی قبل از وقوع قابل پیش‌بینی نیست.)

 

کتاب رهبران آخر غذا می‌خورند(چرا بعضی از گروه‌ها می‌توانند با هم همکاری کنند وبعضی قادربه این کار نیستند؟)رهبران سنگ‌های زیرین آسیاب
کتاب «رهبران آخر غذا می‌خورند (چرا بعضی از گروه‌ها می‌توانند با هم همکاری کنند و بعضی قادر به این کار نیستند؟)» بابیان داستان‌ها و تجربه‌های شرکت‌ها نشان می‌دهد داشتن حس اعتماد و همکاری میان رهبر و افرادش تا چه اندازه در موفقیت بلندمدت سازمان نقش دارد. ایجاد فرهنگ حمایت و پشتیبانی، گوش کردن رهبران سازمان به حرف کارکنان نتایج جالبی دارد. افراد بدون زورگویی، اعمال فشار یا اجبار، برای کمک به یکدیگر و ارتقای شرکت همکاری می‌کنند. احساس ناشی از کار اجباری بااحساس غرور و افتخار جایگزین می‌شود و سرکار آمدن به خاطر کار برای شرکت جای سرکار آمدن به خاطر یکدیگر را می‌گیرد. دیگر محل کار جای ترسناکی نیست، بلکه مکانی برای احساس ارزشمندی است. در این کتاب سایمون سینک نظریه جدید رهبری یا قاعده‌ای کلی ارائه نمی‌کند. او هدف والاتری دارد می‌خواهد دنیا را به محل بهتری برای زندگی همگان تبدیل کند. دیدگاه سایمون ساده است: «خلق نسل جدیدی از مردان و زنانی که قدرت درک این حقیقت را دارند که موفقیت یا شکست سازمان به کمالات و فضیلت‌های رهبری بستگی دارد نه به فراست و تیزهوشی مدیریت.»

۱۵ کتاب استارتاپی که هر کارآفرین باید بخواند – بخش اول

۱۵ کتاب استارتاپی که هر کارآفرین باید بخواند – بخش سوم