مجله اینترنتی واوک

المپیاد دانش‌آموزی فناوری نانو؛ فرصتی طلایی برای یادگیری و سنجش

المپیاد دانش‌آموزی فناوری نانو؛ فرصتی طلایی برای یادگیری و سنجش

کشور ما در زمینه توسعه و ترویج فناوری نانو صاحب ایده‌ها و ابتکارات زیادی است. برگزاری «المپیاد دانش‌آموزی علوم و فناوری نانو» در سطح ملی یکی از همین ابتکارات است. در بسیاری از کشورهای دنیا آزمون‌ها و برنامه‌های آموزشی علمی و عملی فناوری نانو برای دانش‌آموزان برگزار می‌شود، اما با اطمینان می‌توان گفت که برگزاری برنامه‌ای همانند «المپیاد دانش‌آموزی علوم و فناوری نانو» که در آن «یادگیری» و «سنجش» به صورت جامع مورد توجه قرار گرفته باشد،‌ در سایر کشورها سابقه ندارد و این یک خبر خوب برای همه دانش‌آموزان ایرانی علاقمند به ورود به دنیای فناوری نانو است!
«شناسایی استعدادهای برتر دانش‌آموزی»، «کمک به پایدارسازی جریان تربیت نیروی انسانی در زمینه فناوری نانو» و «کمک به پیشتازی جمهوری اسلامی ایران در آموزش پایه نانو» اصلی‌ترین اهدافی است که ستاد توسعه فناوری نانو با برگزاری این رویداد دنبال می‌کند.
تاکنون هفت دوره از المپیاد دانش‌آموزی نانو برگزار شده و هشتمین دوره آن در سال ۱۳۹۶ برگزار خواهد شد.
مرحله اول این المپیاد در قالب یک آزمون سراسری با حضور تمامی دانش‌آموزان علاقمندان (که از پیش ثبت‌نام کرده‌اند) برگزار می‌شود و مرحله دوم یک اردوی عملی-آموزشی ۱۰ روزه است که به صورت خاص برای برگزیدگان مرحله اول در یک مرکز معتبر علمی-پژوهشی کشور برگزار می‌شود. در این مرحله، دانش‌آموزان ضمن فراگیری روش‌های ساخت و کاربرد نانومواد در آزمایشگاه و شرکت در کارگاه‌های شبیه‌سازی نانو، از مراکز فعال کشور در حوزه فناوری نانو نیز بازدید می‌کنند.
در پایان مرحله دوم، دانش‌آموزان برای کسب مدال طلا، نقره و برنز، در یک آزمون با هم به رقابت می‌پردازند. این آزمون در دو بخش سوالات کتبی و همچنین ارائه دستاوردهای علمی، در قالب مقاله و ارایه شفاهی با حضور داوران متخصص علوم و فناوری نانو برگزار می‌شود.
هشتمین المپیاد دانش‌آموزی علوم و فناوری نانو، فروردین‌ماه ۱۳۹۶ برگزار می‌شود و دانش‌آموزان علاقمند تا ۳۰ دی‌ماه سال جاری فرصت دارند تا برای ثبت‌نام در این رویداد اقدام کنند. در این صفحه از پایگاه اینترنتی باشگاه نانو اطلاعات کاملی درباره شیوه ثبت‌نام ذکر شده است.
طبق اعلام برگزارکنندگان این المپیاد، دانش‌آموزان داوطلب شرکت در المپیاد نانو می‌توانند برای افزایش آمادگی خود از این منابع استفاده کنند:
کتاب مجموعه مقالات سایت باشگاه نانو
کتاب علوم و فناوری نانو (جلد ۱)
کتاب علوم و فناوری نانو (جلد ۲)
مقالات منتشر شده در سایت باشگاه نانو
مقالات منتشر شده در بخش آموزش سایت ستاد توسعه فناوری نانو