مجله اینترنتی واوک

المپیاد ملی سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی

رقابت دانش‌آموزان در المپیاد سلول‌های بنیادی

 

المپیاد ملی سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی به‌منظور مشارکت در توسعه دانش و فناوری در سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی در سطح دانش‌آموزی و دانشجویی با بسترسازی و ایجاد فضای مناسب برای ترویج و رقابت در عرصه‌های ملی و بین‌المللی شکل گرفته است.

این المپیاد در سه مرحله به صورت متمرکز برگزار می‌شود که آزمون مرحله اول در سطح کشور به صورت چندگزینه‌ای برگزار می‌شود، برگزیدگان آزمون مرحله اول در بهار سال بعد در آزمون مرحله دوم که به‌صورت نیمه‌متمرکز در مرکز استان برگزار می‌شود، شرکت می‌کنند. برگزیدگان مرحله دوم بعد از گذراندن دوره‌های آموزشی پیش‌بینی شده به مرحله سوم راه می‌یابند.

به‌منظور ایجاد فرصت‌های برابر آموزشی، برگزیدگان مرحله دوم جهت شرکت در یک دوره آموزشی به تهران فراخوانده می‌شوند. پس از گذراندن آموزش‌های نظری، کارگاه‌های عملی و آموزشی و شرکت در آزمون‌های مربوط، حائزین رتبه‌های برتر این مرحله مشخص خواهند شد.

در ادامه نگاهی به اهداف برگزاری این المپیاد می‌اندازیم:
– آشنایی نیروهای دانشی بالقوه کشور با زمینه‌های سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی به‌عنوان مرز دانش
– کمک به افزایش برون داده‌های خلق دانش، محصول، خدمت و ثروت از فعالیت‌های پژوهشی
– برقراری ارتباط بین مدارس و دانشگاه برای هدایت مستمر استعدادها
– افزایش روحیه حرکت به سمت Clinician Scientist در پذیرفته‌شدگان دکترای حرفه‌ای
– توسعه روابط همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی
– برقراری ارتباط با ایرانیان علمی خارج از کشور و دانشمندان برتر
– ایفای نقش راهبردی و رهبری در سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی
تمامی دانش‌آموزان شرکت‌کننده در این المپیاد باید در یکی از پایه‌های دهم یا سوم متوسطه به تحصیل اشتغال داشته و هیچگونه وقفه تحصیلی یا ترک تحصیل نداشته باشند.
گفتنی است، این المپیاد برای نخستین‌بار در سطح دانشجویی، همزمان هم در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و هم در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد. برای آشنایی بیشتر با این المپیاد و شرکت در دوره‌های آتی به پایگاه اینترنتی المپیاد ملی سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی سری بزنید.

با دنبال کردن مجله اینترنتی واوک در شبکه‌های اجتماعی، در جریان اخبار رقابت‌های علمی ایران قرار خواهید گرفت.