مجله اینترنتی واوک

کتاب‌های استارتاپی و کارآفرینی

۱۵ کتاب استارتاپی که هر کارآفرینی باید بخواند ـ قسمت سوم

اگر بخش دنیای کاغذی مجله واوک را دنبال کرده باشید، در جریان هستید که طی یک ماه گذشته در بخش اول و بخش دوم مجموعه مطالب «۱۵ کتاب استارتاپی که هر کارآفرینی باید بخواند»، به معرفی ۱۰ کتاب ارزشمند در حوزه کارآفرینی و مدیریت کسب‌وکار پرداختیم.
آخرین بخش این مجموعه مطالب به معرفی پنج کتاب پرمخاطب دیگر در این زمینه اختصاص دارد؛ کتاب‌هایی که مطالعه هرکدام‌شان ابزار جدیدی برای ایجاد و توسعه کسب‌وکار در اختیارتان می‌گذارد!

 

کتاب نوآوری و کارآفرینیآها!
خلاقیت اغلب لطیف بوده و فکرهای بکر به صورت آماده در پیش چشم انسان‌های بی‌دقت ظاهر نمی‌شوند، ولی ترکیب و گسترش پیشرفت‌های غیرمنتظره به ظاهر جزئی روزانه، به پیشرفت سازمانی منجر می‌شوند. هنر، کشف و شوخ طبعی. این سه به ترتیب واکنش‌های «آه»، «آها» و «هاها» نامیده می‌شوند. از این میان کشف یا «آها» مرتبط‌ترین نوع خلاقیت با مدیریت است. کسب‌و‌کاری کاملا جدید می‌تواند از نوع خلاقیت کشف باشد. در کتاب «نوآوری و کارآفرینی» ضمن تشریح نوآوری و کارآفرینی بر این نکته نیز تاکید شده است که نوآوری و کارآفرینی قواعد به نسبت ساده خود را دارند و هر دو اکتسابی‌اند. همه انسان‌ها می‌توانند با به کارگیری توانایی‌های ذهنی خود و رفع موانع، خلاق و کارآفرین باشند…

 

کتاب شتاب‌دهی؛ دستیابی به چابکی استراتژیک برای دنیای پرشتاب‌تریک ساختار جدید
کتاب «شتاب‌دهی؛ دستیابی به چابکی استراتژیک برای دنیایی پرشتاب‌تر»، کتابی جدی با مفهومی نسبتا ثقیل است اما آقای کاتر تلاش کرده تا با ساده‌ترین شکل ممکن و با ابزار تکرار، ایده جدیدش را در ذهن‌تان جا بیاندازد. این ایده جدید، شکلی نو از ساختاربندی سازمان است که به سرعت و چابکی بیشتر در طراحی و اجرای استراتژی‌ها می‌انجامد. آقای کاتر اسم این ساختار جدید را «ساختار دووجهی» گذاشته است که یک وجه آن همان «ساختار سلسه مراتبی» مرسوم است و وجه دیگر آن را یک «شبکه پویای کارآفرینی» شکل می‌دهد. این ساختار دووجهی با ساختارهای ماتریسی که ممکن است با آن‌ها آشنا باشید متفاوت است و این تفاوت را در طول مطالعه کتاب متوجه خواهید شد. اما چرا آقای کاتر صحبت از ساختاری جدید برای طراحی و اجرای استراتژی‌ها به میان آورده و معتقد است ساختار سلسه مراتبی کنونی به تنهایی از پس حل مشکلات بر نمی‌آید؟…

 

کتاب مذاکره حرفه‌ایهمه چیز از یک مذاکره موفق شروع می‌شود!
مذاکره کاری چالش برانگیز، پیچیده و هیجان‌آور است. برای اینکه مذاکره‌کننده موفقی باشید باید بتوانید مجموعه‌ای عمل‌ها و عکس‌العمل‌ها را با توجه به ماهیت فضای مذاکره انتخاب کنید. کتاب «مذاکره حرفه‌ای» از مجموعه کتاب‌های مدیر حرفه‌ای، تمرین‌ها و روش‌های کاربردی را شرح می‌دهد که کمک می‌کند در هر شرایطی مذاکره‌کننده موفق‌تری باشید. هم‌چنین به سوال‌هایی مانند «آیا من باید اولین پیشنهاد را بدهم؟»، «چگونه باید پیشنهادها را مطرح کنم و به آنها پاسخ دهم؟»، «چگونه می‌توانم از طرف مقابل امتیاز بگیرم؟» و «چگونه می‌توانم به توافقی مناسب برسم؟» پاسخ می‌دهد. البته مذاکره موفقیت‌آمیز کاری فراتر از آموختن روش و راهکار است…

 

کتاب هفت پرسش استراتژیک ؛ رویکردی ساده برای اجرای بهتر استراتژیاین هفت پرسش
بسیاری از مدیران به فایده‌مندی روش‌های نوین مدیریت تردید دارند و دلایل خوبی نیز برای این تردیدشان دارند. مشاوران و ناشران مدیریتی، به طور پیوسته رویکردهای تازه‌ای عرضه می‌کنند و مدعی هستند که با این رویکرد به بهبود عملکردی معجزه‌آسا دست خواهید یافت. اما بیشتر این ایده‌ها اغلب به سختی برای انواع مختلف شرایط کسب‌و‌کار مناسب هستند و یا اصلا کمکی به حل مشکل نمی‌کنند. نوشتن کتاب و مشاوره‌های آنچنانی، کاری ساده است. اداره کسب‌و‌کار بسیار دشوار است. مسایلی که با آن مواجه می‌شوید، پاسخی ساده ندارند. پاسخ‌ها در هر کسب‌و‌کاری فرق می‌کنند. پس از ۲۵ سال تجربه مشاوره و آموزش به مدیران و تدریس در مدرسه بازرگانی هاروارد، به این نتیجه رسیده‌ام که تنها یک راه وجود دارد که برای تمامی کسب‌و‌کارها به کار می‌آید و این راه پرسیدن پرسش‌های درست است. کتاب «هفت پرسش استراتژیک (رویکردی ساده برای اجرای بهتر استراتژی)» نوشته رابرت سایمونز راهنمایی برای پرسیدن پرسش‌های درست از خودتان و دیگران برای اطمینان از اجرای استراتژی است.

 

کتاب ارائه حرفه‌ایخودتان را حرفه‌ای ارائه کنید
هر ارائه‌ای در حکم تبلیغی است که در آن باید ایده‌های خود را به همکاران یا مخاطبان بیرون سازمان بفروشید. چه قصدتان اطلاع‌رسانی و چه قانع‌سازی باشد، چه زمانی که در حال سخنرانی رسمی از پشت جایگاه، ارائه مطلب با استفاده از تجهیزات بصری، سخنرانی غیررسمی برای کارکنان خود یا توضیح مطلبی در رسانه‌ها باشید، این امر صحت دارد. ارائه‌کنندگان موفق مخاطبان خود را می‌شناسند، از دلیل برقراری ارتباط با آن‌ها آگاه‌اند و می‌دانند چه چیزی را باید به آن‌ها منتقل کنند. هر کسی با آماده‌سازی و تمرین و در واقع کار در زمینه هر یک از این اجزا همیشه می‌تواند شیوه برنامه‌ریزی، گردآوری و اجرای موفقیت‌آمیز سخنرانی را فرا بگیرد. اجزای ارائه عالی در کتاب «ارائه حرفه‌ای» با جزئیات کاربردی شرح داده شده‌اند، که آن را برای مدیران تازه‌کار و افراد خبره در برقراری ارتباط به یک اندازه مطلوب می‌کند.

 

امیدوارم سلسله مطالب «۱۵ کتاب استارتاپی که هر کارآفرین باید بخواند» به شما در انتخاب منابع مطالعاتی مفید کمک کرده باشد. ناگفته نماند که این کتاب‌ها در دسته کتاب‌های مدیریت، کارآفرینی و کسب‌و‌کار فروشگاه اینترنتی واوک،‌ در دسترس شما قرار دارند. شما هم اگر کتاب خوبی در حوزه کارآفرینی و کسب و کار می‌شناسید در بخش دیدگاه‌ها معرفی کنید.

۱۵ کتاب استارتاپی که هر کارآفرین باید بخواند – بخش اول

۱۵ کتاب استارتاپی که هر کارآفرین باید بخواند – بخش دوم