مجله اینترنتی واوک

جایزه چراغ

نخستین «چراغ» در شب یلدا ۱۳۹۵ روشن می‌شود!

 

برندگان نخستین دوره از جایزه چراغ، در شب یلدای ۱۳۹۵ معرفی می‌شوند.
جایزه چراغ، جایزه‌ای خصوصی و غیرانتفاعی در حوزه ترویج علم است که از سوی دو تن از مروجان علم سال‌های اخیر ایران تاسیس شده است.
دکتر محمدرضا (پژمان) نوروزی، میکروبیولوژیستی است که سال‌های طولانی در عرصه ترویج علم ایران فعالیت کرده است. برگزاری رویدادها و فعالیت‌های ترویجی میدانی تا تدریس و همکاری با رسانه‌های مختلف و تالیف و ترجمه کتاب بخشی از فعالیت‌های او است.
سیاوش صفاریان‌پور، تهیه‌کننده و کارگردان و روزنامه‌نگار علم، دیگری عضو بنیانگذار این جایزه است. او که به واسطه ساخت برنامه‌های متعدد علمی چهره‌ای شناخته شده در بین جامعه علاقه‌مندان علم است، در کنار کار رسانه‌ای، به فعالیت‌های ستادی و میدانی در زمینه ترویج علم پرداخته است.
سه جایزه چراغ در سه حوزه مروج سال، دانشگر مروج و سپاس از یک عمر تلاش در راه ترویج اهدا می‌شود.

دانشگر مروج سال
دانشگر مروجِ سال ۱۳۹۵، فردی است که با علاقه بسیار، یکی از سخت‌ترین دانش‌های بشری را به شیرین‌ترین حالت برای مردم به خصوص نوجوانان ارائه کرده است.

سپاس از یک عمر ترویج علم
جایزه یک عمر تلاش در سال ۱۳۹۵ به فردی تعلق گرفته که با عشق و علاقه ستودنی، ترویج علم را همواره در کنار تمام فعالیت‌هایش زنده نگه داشته است. از ساعت‌های آفتابی تا تاریخ علم و نجوم.

مروج علم سال
جایزه مروج علم سال ۱۳۹۵، به یک گروه جوان و فعال تعلق گرفته است. گروهی که به شیوه‌های متنوعی به ترویج علم پرداخته‌اند.

برگزیدگان نخستین دوره جایزه چراغ در سه رشته، معرفی خواهند شد و طی مراسمی که شامگاه ۷ دی‌ماه سال جاری برگزار می‌شود از آنها تقدیر به عمل خواهد آمد.