مجله اینترنتی واوک

روز جهانی علم و هفته ترویج علم ایران

علم در خدمت صلح و توسعه

 

هفته دوم نوامبر (هفته سوم آبان) با دو مناسبت مرتبط با علم و ضرورت ترویج آن گره خورده است. نخست، روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه (World Science Day for Peace and Development) که هرساله در روز ۱۰ نوامبر (۱۹ آبان) گرامی داشته می‌شود. در این روز که اولین بار در سال ۲۰۰۲ و به همت سازمان علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) برگزار شد، بر اهمیت نقش علم در جامعه و نیاز برای تعامل با جامعه و مردم در مورد موضوعات علمی روزمره تاکید می‌شود.

 

پوستر روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه

مناسبت دیگر، هفته جهانی علم و صلح (International Week of Peace and Science) است که اولین بار در سال ۱۹۸۶ به‌عنوان بخشی از مراسم سال جهانی صلح در برنامه‌ها گنجانده شد. مجمع عمومی سازمان ملل متحد در دسامبر ۱۹۸۸ مصوبه‌ای را تصویب کرد که به موجب آن هفته جهانی علم و صلح در هفته‌ای برگزار می‌شود که ۱۱ نوامبر یکی از روزهای آن است و امسال این هفته از ۹ تا ۱۴ نوامبر تعیین شده است.

انجمن ترویج علم ایران نیز از سال ۱۳۹۱ مراسمی را با هدف جلب توجه جامعه به نقش علم در سطوح مختلف زندگی بشر برگزار می‌کند. در همین راستا امسال ششمین سال هفته ترویج علم همزمان با روز جهانی علم برگزار می‌شود.

برنامه‌های امسال هفته ترویج علم در باغ کتاب تهران با برگزاری نمایشگاهی از فعالیت‌های ترویجی نهادهای مختلف از روز ۲۰ آبان‌ماه آغاز شده است و تا ۲۵ این ماه ادامه خواهد یافت. مطابق برنامه‌ریزی انجمن ترویج علم، دانش‌آموزان نیز طی این هفته از نمایشگاه بازدید می‌کنند. این نمایشگاه ضمن داشتن جنبه آموزشی برای دانش‌آموزان در انتخاب مشاغل آینده آنان نیز مؤثر است.

در ادامه برنامه‌‌های هفته ترویج علم سال ۱۳۹۶، در روز ۲۳ آبان همایش یک روزه تاب‌آوری محیط زیستی شهرهای ایران با حضور اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها، برخی از مسئولان و علاقمندان به محیط زیست برگزار می‌شود. در روز ۲۴ آبان‌ماه نیز با همکاری کمیسیون ملی و دفتر منطقه‌ای یونسکو و انجمن ترویج علم مراسم بزرگداشت روز علم از ساعت ۹ صبح تا ۱۲ ظهر برگزار می‌شود. موضوع امسال روز علم، «فهم جهانی علم» است. عصر همین روز کارگاه آموزشی با عنوان اخلاق آموزش و پژوهش برای معلمان تدارک دیده شده است.

 

پوستر هفته ترویج علم

هجدهمین دوره جایزه ترویج علم نیز روز پنجشنبه، ۲۵ آبان‌ماه برگزار و از برندگان امسال تقدیر می‌شود.

گفتنی است فروشگاه اینترنتی واوک به‌عنوان حامی معنوی، انجمن ترویج علم ایران را در برگزاری این برنامه‌ها یاری می‌کند. کارشناسان واوک با حضور در نمایشگاه هفته ترویج علم به معرفی کتاب‌های علمی و عمومی در حوزه‌های مختلف می‌پردازد و همچنین کارت‌های تخفیف خرید کتاب از این فروشگاه را در اختیار بازدیدکنندگان نمایشگاه قرار می‌دهند. همچنین در این هفته کتاب‌های علمی عمومی فروشگاه اینترنتی واوک با ۱۵ درصد تخفیف ویژه در اختیار علاقمندان قرار گرفته است.

شما می‌توانید برای بازدید از نمایشگاه هفته ترویج علم، در روزهای ۲۰ تا ۲۵ آبان‌ماه به باغ کتاب تهران مراجعه نمایید.