مجله اینترنتی واوک

جایزه ترویج علم ایران

جایزه ترویج علم سال ۱۳۹۶ به چه کسانی رسید؟ + عکس

در ادامه برنامه‌‌های هفته ترویج علم، مراسم هجدهمین دوره جایزه ترویج علم، بعد‌از‌ظهر پنجشنبه ۲۵ آبان‌ماه ۱۳۹۶، با حضور اساتید دانشگاه و مروجان علم در تالار اجتماعات باغ کتاب تهران برگزار شد.
دکتر اکرم قدیمی، رییس انجمن ترویج علم ایران در این مراسم گفت: «همواره از نقش علم در رفاه و آسایش مردم سخن گفته‌ایم؛ عنوان می‌کنیم که در کشورهای توسعه یافته، علم یک باور است نه یک شعار؛ اما در ۳ روز گذشته ثابت شد که علم در ایران نه باور است نه شعار، بلکه کالای لوکسی است که تنها توسط برخی افراد و در برخی مکان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.»
قدیمی افزود: «از ابتدای فعالیت انجمن تلاش کردیم علم به باور تبدیل شود، اما باور تا به فرهنگ تبدیل نشود، تلاش‌هایمان ابتر می‌ماند.»

همچنین به مناسب هجدهمین دوره اهدای جایزه ترویج علم بیانیه‌ای توسط این انجمن صادر شد، در بخش‌هایی از این بیانیه آمده است:
گرامی‌داشت سالانه هفته ترویج علم در ایران که هم‌زمان است با روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه، روزی که از سوی سازمان یونسکو در تقویم جهانی ثبت شده است، اکنون به رویه‌ای نسبتاً جاافتاده و شناخته‌شده در کشور ما تبدیل شده است. اینک که ششمین دوره چنین گرامی‌داشتی برگزار می‌شود می‌توان امیدوار بود که، علی-رغم تمام دشواری‌ها و موانع، توجه دست‌کم بخشی از افکار عمومی، سازمان‌های غیردولتی و سیاست‌گذاران و تصمیم‌گیران دولتی به مقوله ترویج علم و اهمیت آن جلب شده باشد. اگر ترویج علم را در گسترده‌ترین معنای آن دربردارنده هرگونه فعالیت و برنامه‌ریزی‌ای بدانیم که با هدف کاستن از شکاف رو به فزونی میان نهادها و افراد تولیدکننده علم از یک سو و عموم شهروندان، سیاست‌گذاران، نهادهای دولتی، سازمان‌های مردم‌نهاد و همه مصرف‌کنندگان علم از سوی دیگر انجام می‌گیرد، آن‌گاه باید امید داشت که تداوم گرامی‌داشت هفته ترویج علم به معنای آگاهی یافتن از این نکته است که ترویج علم یکی از اولویت‌های ملی ما است.
هیئت مدیره انجمن ترویج علم ایران با تشکر از هیئت داوران که زحمت بررسی و ارزیابی پرونده داوطلبان دریافت جایزه ترویج علم را بر عهده داشتند و براساس نظر این هیئت جوایز هجدهمین دوره جایزه ترویج علم ایران در سال ۱۳۹۶ را به افراد و نهادهای زیر اهدا میکند.

جایزه ترویج علم ایرانهیئت داوران به دلیل یک عمر فعالیت و تلاش بی‌وقفه، مسئولانه، هدفمند، همه‌جانبه، مستمر و مدنی برای طرح مباحث و مقولات زیست‌محیطی و همچنین توجه ویژه به زیست‌بوم کشور و جلب توجه افکار عمومی به مقولات زیست محیطی و برقراری ارتباط با عموم مردم با استفاده از رسانه‌های هنری و مشارکت در راه‌اندازی نهادهای فعال در حوزه محیط زیست جایزه ترویج علم سال ۱۳۹۶ را به دکتر اسماعیل کهرم تقدیم می‌‌کند.

هیئت داوران به دلیل فعالیت و تلاش بی‌وقفه، مسئولانه، هدفمند، همه‌جانبه، انسانی و اخلاقی در حوزه‌های دانشگاهی و عمومی برای بسط دانش جامعه‌شناسی و همچنین تعهد به تداوم کار فرهنگی، ترویجی و علمی و به ویژه توجه به مقوله سیاست‌گذاری علم و آموزش عالی جایزه ترویج علم سال ۱۳۹۶ را به دکتر مقصود فراست‌خواه تقدیم می‌کند.

هیئت داوران به دلیل فعالیت و تلاش بی‌وقفه، مسئولانه، هدفمند و مستمر در حوزه‌های دانشگاهی و عمومی برای بسط دانش ریاضی و همچنین تعهد به ترویج ریاضیات در مدارس، مشارکت در بنیان‌گذاری خانه ریاضیات و مشارکت در راه‌اندازی انجمن‌های علمی-آموزشی معلمان در اصفهان جایزه ترویج علم سال ۱۳۹۶ را به دکتر علی رجالی تقدیم میکند.

هیئت داوران به دلیل انجام فعالیت های ترویجی و آموزشی در زمینه ترویج علم و فناوری از طریق اداره موزه علوم و فناوری و همچنین راه‌اندازی موزه‌های سیار، جشنواره‌های دانش‌آموزی و کوشش برای ارائه درک جدیدی از علم جایزه ترویج علم سال ۱۳۹۶ را به موزه علوم و فناوری تقدیم می‌کند.

هیئت داوران به‌دلیل انجام فعالیت‌های ترویجی، علمی، مدنی و آموزشی در زمینه توسعه و ترویج تفکر خلاق در جامعه و همچنین ایجاد و تقویت فعالیت‌های مولد میان زنان و جوانان و ترویج دانش کارآفرینی میان عموم مردم جایزه ترویج علم سال ۱۳۹۶ را به بنیاد توسعه کارآفرینی زنان و جوانان تقدیم میکند.

هیئت داوران به دلیل فعالیت‌های گسترده و پیگیر در تلویزیون با هدف معرفی علم به زبان ساده به عموم مردم و تلاش‌های بی‌وقفه و مسئولانه برای تولید برنامه‌هایی جذاب و اطلاع بخش در زمینه علوم جایزه ترویج علم سال ۱۳۹۶ را به مریم فیروزی تقدیم می‌کند.

هیئت داوران به دلیل سال‌ها خدمت صادقانه در حوزه آموزش عشایری و همچنین تلاش برای اعتلای علم و اندیشه میان دانش‌آموزان این مناطق جایزه معلمان مروج علم در مناطق محروم (جایزه بهمن‌بیگی) در سال ۱۳۹۶ را به تهمینه رزمجویی تقدیم می‌کند.

گفتنی است برنامه‌های ششمین سال هفته ترویج علم ایران، همزمان با روز جهانی علم در باغ کتاب تهران آغاز شد و پس از برپایی نمایشگاه و نشست‌های تخصصی، بعد‌از‌ظهر پنج‌شنبه ۲۵ آبان‌ماه اتمام یافت. در ادامه تصاویری از مراسم اهدای جایزه ترویج علم ایران که توسط پایگاه خبری سینا‌پرس (خبرگزاری علم و فرهنگ) تهیه شده است می‌توانید مشاهده کنید:

جایزه ترویج علم ایران

جایزه ترویج علم ایران

جایزه ترویج علم ایران

جایزه ترویج علم ایران

جایزه ترویج علم ایران